• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
11.11. Rekoru!  Fidanlarla dev Türkiye haritası

11.11. Rekoru! Fidanlarla dev Türkiye haritası

ABONE OL
12 Kasım 2020 11:22
11.11. Rekoru!  Fidanlarla dev Türkiye haritası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Fidanlar “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde geçen yıl hayata geçirilen “Geleceğe Nefes” kampanyası, bu yıl da 81 il ve 60 ülkede aynı anda yapıldı.

“Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” programı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Çubuk Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. 22 dekar alanda 452 bin fidanla dev Türkiye haritası oluşturuldu. Türkiye haritası, kendi alanında dünyanın en büyük haritası olarak Guinness tarafından tescil edildi.

11 milyon fidan hedefiyle yola çıkmışken 14 milyon fidan diktik

gelecege nefes harita - Ajans Tarım 11.11. Rekoru! Fidanlarla dev Türkiye haritası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Geçen sene aldığımız bir kararla 11 Kasım’ı Milli Ağaçlandırma Günü ilan ettik. Yine geçen yıl evlatlarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmak idealiyle 11 milyon fidan diktik. İnsanlarımız fidan dikme bölgelerine giderek bu seferberliğe gönülden sahip çıktı. Böylece 11 milyon fidan hedefiyle yola çıkmışken 14 milyon fidan diktik.’’ diye konuştu.  

Ağaca, yeşile, hayvanata değer veren bir geleneğe sahibiz

Erdoğan, Biz ağaçla, yeşille dost bir ülkeyiz. Ağaca, yeşile, hayvanata değer veren bir geleneğe sahibiz. Şiirlerimizden türkülerimize, hikayelerimizden özdeyişlerimize kadar hayatımızın her alanında bu geleneğin izlerini görüyoruz.

Tohum Ver Fidana Dönüşsün projesi ile geleceğimizin fidanı çocuklarımız, ilk ve ortaokul döneminde 8’er fidanı yetiştirmiş olacak. Her yıl yaklaşık 12 milyon yavrumuza fidan kapları ve tohumları teslim ederek kendi fidanlarını kendilerinin yetiştirmesini sağlayacağız.

Bakan Pakdemirli “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” programında konuştu


Bu yıl “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” sloganıyla gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü’nü ilk defa hem milli hem de milletlerarası bir katılımla kutladıklarını ifade eden Pakdemirli, katılımları ve katkıları için 60’a yakın dost ve kardeş ülkeye gönül dolusu selamlarını ilettiğini söyledi.

 2023 yılı sonuna kadar 7 milyar fidan

Pakdemirli, yanan ormanlardan 40 kat daha fazla alanı ağaçlandırdıkları bilgisini vererek, son 2 yıl içinde orman yangınlarına müdahale süresini 15 dakikadan 12 dakikaya indirdiklerini bildirdi.

Pakdemirli, “Fidan üretimimizi 18 yılda 5 kat artırarak, ortalama 350 milyon fidana çıkardık. Fidanlar Fidanlarla Büyüyor Projemiz ile ilk ve ortaokulda okuyan 10 milyon öğrencimizin kendi adına bir fidan dikmesini sağladık. Bugün de bulunduğumuz bu alanda bitki figürleriyle muhteşem bir Türkiye haritası oluşturarak bir başka rekora daha imza attık. 21 bin 826 metrekarelik alanda 452 bin 23 fidanla oluşturduğumuz Türkiye haritası, kendi alanında dünyanın en büyük haritası olarak Guinness tarafından tescil edildi. Hedefimiz, yeni rekorlarla 2023 yılı sonuna kadar 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk