• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Acilen önlem çağrısı

Acilen önlem çağrısı

ABONE OL
23 Nisan 2021 18:37
Acilen önlem çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de kurak geçen ayların ardından oldukça besleyici yağışlar aldı. Yüzde 20’lerin altındaki tehlikeli doluluk oranlarından dönen İstanbul barajlarının yanı sıra Türkiye’deki su kaynakları neredeyse tam kapasiteye ulaştı.
Türkiye’de kurak geçen aylarının ardından oldukça besleyici yağışlar aldı.
Yüzde 20’lerin altındaki tehlikeli doluluk oranlarından dönen İstanbul barajlarının yanı sıra Türkiye’deki su kaynakları neredeyse tam kapasiteye ulaştı. Ancak Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, ‘acilen önlem çağrısında’ bulunarak Türkiye’ye yönelik önemli uyarılarda bulundu.
Levent Kurnaz, “2050 yıllarına geldiğimiz zaman Türkiye’de kişi başına düşen su miktarı yaklaşık olarak su kıtlığı seviyesine ulaşacak. Bu su kıtlığının en büyük nedeni ise nüfus ve iklim değişikliği. 2050 yılına geldiğimizde kişi başına senelik düşen su miktarı yaklaşık 800 metreküp olacak. Bu da ülkemizde ciddi su kıtlığının yaşanacağını gösteriyor. Bizlerin çok acil alternatif çözümler üretmesi lazım. Bu çözümlerin ilk adımı Türkiye’de İstanbul’dan başka yaşanacak cazibe merkezleri yaratmak olabilir” dedi.
“İSTANBUL’DA SICAKLIK 50 DERECEYİ BULACAK”
İklim değişikliğine bağlı kıyı kesimlerde de yaşamın etkileyeceğini söyleyen Prof. Dr. Levent Kurnaz, “Bu yüzyılın sonunda İstanbul’da sıcaklığın 45 derece olduğu günler göreceğiz. Ve artık 45 derecelik bir sıcaklık bizim için normal sıcaklık seviyesi olacak. Ancak İstanbul’da sıcaklık seviyesinin 50 derecelerde olacağını da söyleyelim. Yine Antarktika’da kopmasını beklediğimiz çok daha büyük buz kütleleri var. Bu buz kütleleri koptuğu zaman İstanbul’daki deniz seviyesi yükseltecek. Bu yükselme ile özellikle boğazların kıyı kesimlerini çok ciddi bir şekilde etkileyecek” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk