• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Aman dikkat! şeftali bahçeleri için uyarı yapıldı

Aman dikkat! şeftali bahçeleri için uyarı yapıldı

Şeftali Doğu Meyve Güvesine karşı üreticiler uyarıldı.

ABONE OL
31 Mayıs 2022 11:26
Aman dikkat! şeftali bahçeleri için uyarı yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şeftali Doğu Meyve Güvesine karşı üreticiler uyarıldı.
Meyvenin içine girerek verimi önemli oranda düşüren zararlıya karşı üreticilerin dikkatli olması ve kültürel mücadele ile kimyasal mücadele yöntemlerinin birlikte yürütülmesi gerektiği hatırlatıldı.

Arazi kontrollerinde yapılan çalışmalarla şeftali meyvesinde doğu meyve güvesine rastlandığını belirten Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam üreticilerin yapması gerekenler konusunda uyardı.

Sağlam, zararın bertaraf edilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı teknik talimatlarında belirtilen şekilde mücadele yapılması gerektiğini belirterek zamanında ilaçlama yapılmasını istedi.

MÜCADELE ŞEKLİ
“Öncelikle şeftali bahçeleri, zararlının konukçularından uzak kurulmalıdır. Sonrasında da birinci döllerden zarar gören sürgünler haftada bir kesilip imha edilmelidir. Meyve depoları, en uygun kışlama yeri olduğundan bahçenin uzak yerlerine kurulmalıdır. Ağaç altlarına dökülen kurtlu meyveler toplanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Hedef; ağaçların, her döle ait larvaların sürgün ve meyveye girmesinden önce ilaçlı bulundurmak olmalıdır. Birinci döle karşı ilk ilaçlamaya, ilkbaharda sürgünlerde ilk giriş görüldüğünde başlanmalıdır. Haziran ayının ilk haftasında ikinci döle karşı ikinci ilaçlama, ilacın etki süresine göre de 20 gün sonra üçüncü ilaçlama yapılmalıdır. Orta çeşitlerde 2 ve geççi çeşitlerde 3 kez ilaçlama yapılmalıdır.

İLAÇLAMA YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK KONULAR
• Tarım ilaçlarını dikkatli kullanınız.
• İlaçlamalarınızı arıların çalışmadığı serin saatlerde yapınız!
• Reçetesiz ilaç kullanmayınız! Reçete için İl/ İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurunuz.
• Kullanmadan önce ambalaj üzerinde yer alan etiket bilgilerini mutlaka okuyunuz.
• Tavsiye edilen ürünlerin dışında kesinlikle kullanmayınız.
• İnsan sağlığına ve çevreye yönelik riskleri önlemek için kullanma talimatlarına uyunuz.
• Eldiven, gözlük, maske takınız ve tulum giyiniz.

ŞEFTALİ DOĞU MEYVE GÜVESİ NEDİR?
Cydia molesta (Laspeyresia molesta)
Meyvelere zarar veren ön kanatları kahverengimsi siyah, arka kanatları gri pullarla kaplı, larvaları pembe veya açık kırmızı, meyvelerde beslenenler ise kızılımtrak sarı olan bir kelebek türüdür. .
Larvalar meyvelere, sap çukurundan veya meyvelerin birbirine temas ettiği yerlerden girer. Meyveye giren larva doğrudan çekirdeğe yerleşir. Çekirdek civarındaki meyve etinden beslenerek, gelişmesini tamamlar. Daha sonra açtığı delikten meyveyi terk eder. Meyveye giriş ve çıkış yerlerinde zamk görülür. Bir meyvede birden çok larva beslenir. Ayrıca, larvaların meyvelerde açtığı yaralardan funguslar girerek meyvenin çürümesine neden olur.

DOĞU MEYVE GÜVESİ ZARARLI OLDUĞU BİTKİLER
Şeftali, ayva, muşmula, kayısı, badem, armut ve elma ağaçları, kiraz ve vişne fidanlarının sürgünlerinde de zararlı olur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk