• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Antalyalı çiftçiler: Bu yıl domatese olan talep yüzde 30 daha fazla

Antalyalı çiftçiler: Bu yıl domatese olan talep yüzde 30 daha fazla

ABONE OL
04 Eylül 2022 01:32
Antalyalı çiftçiler: Bu yıl domatese olan talep yüzde 30 daha fazla
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en büyük örtü altı tarım alanına sahip Antalya’da, çiftçilerin yeni sezon hazırlıkları başladı.
Havaların serinlemesi ile birlikte domates, biber, patlıcan gibi fidanlar toprakla buluştu.
Antalya toptancı haline gelen ürünler ise yayla kesimi olarak adlandırılan rakımı yüksek kesimlerden geliyor. Kış aylarında olduğu gibi bu aylarda da hale gelen ürünün başını yine domates çekti.

Üreticiler, domates 50 lira olacak söylemlerine itiraz etti
Yaklaşık 49 yıldır onlarca dönüm alanda hem üretim hem de ticaret yapan İsmail Erten ise domatesin kış aylarında 50 TL olacak söylemlerine itiraz etti.

Söylentileri galeyan olarak nitelendiren Erten, “Ben 40 yıldır örtü altında üreticilik yapan bir çiftçiyim. Yeni sezon ürünlerimiz, 15 Ağustos tarihinde başlanarak dikime devam edilmektedir. Her türlü şartlara rağmen tüketicilerimizin yokluk çekmeyeceği şekilde tüm seralarımızı dikiyoruz. Domates başta olmak üzere biber, patlıcan gibi ürünlerimizi üretmeye devam ediyoruz.” dedi.
Antalyalı çiftçiler: Bu yıl domatese olan talep yüzde 30 daha fazla
“Bu yıl domatese olan talep yüzde 30 daha fazla”
Dikilen ürün miktarında bir azalma olmadığını belirten Erten, “Aksine fazlalık var. Bu yıl domatese olan talep yüzde 30 daha fazla. Kışlık dikimlerimiz geçen yıla göre yüzde 30 daha fazla bulunuyor. Bu da tüketicilerimizin bir ürünü normal fiyata tüketmesi anlamına gelir. Domates 50 TL olacak gibi açıklamalar var. Bu açıklamaları kimler yapıyor onları da bilmiyoruz. Biz de seracılık yapıyoruz. Burada böyle bir açıklama yapılmadı. Bu şekilde toplumu galeyana getirici açıklamalardan uzak durulması gerekir. Böyle açıklama olursa hem üreticimizin hem de tüketicimizin kafası karışır.” sözlerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk