• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşik Arap emirliklerinin başkenti Abu Dabi’de seçkin çiftçileri ve besi hayvanı yetiştiricilerini ödüllendirmek için Tarım ve Gıda Güvenliği Kurumu (ADAFSA) tarafından “Şeyh Mansur Bin Zayid Tarımsal Mükemmellik Ödülü” programı başlatıldı.

Yıllık ödül, tarımsal yeniliği teşvik eder ve çiftlik sahiplerini en iyi uygulamaları ve modern çiftçilik sistemlerini benimsemeye teşvik eder, böylece sürdürülebilir tarım gelişimini sağlar.

3 Ana Kategoride 34 Milyon TL ödül

Ödülün toplam değeri 6,7 milyon AED’dir ülkemiz para birimiyle yaklaşık 34 Milyon TL’ye denk gelen ödül Üstün Çiftçi ve Yetiştirici, Tarımsal İnovasyon ve Ticari Çiftlikler olmak üzere 3 ana kategoride verilecektir.

Arıcılar ve üretken, aquatik (su ile ilgili) ve ticari çiftlik sahipleri de dahil olmak üzere kısa listeye giren yaklaşık 56 aday tanınma için yarışacak.

Başbakan Yardımcısı, Devlet Başkanlığı Mahkemesi Bakanı ve ADAFSA Başkanı Majesteleri Şeyh Mansur bin Zayid El Nehyan, ödülün, BAE Devlet Başkanı Majesteleri Şeyh Muhammed bin Zayid El Nehyan’ın vizyonunun uygulanmasını desteklediğini ve BAE’nin tarım sektöründeki konumunu desteklediğini söyledi.

Ödülün çiftçileri, yetiştiricileri ve ticari çiftlik sahiplerini küresel uygulamaları benimsemeye, tarım sektöründe inovasyonu geliştirmeye ve aşılamaya teşvik ettiğini de sözlerine ekledi. Tarımsal üretimin artırılmasına ve gıda güvenliğinin artırılmasına katkı sağlayacaktır.

“Tarım sektörü, sosyo-çevresel kalkınmayı destekleyen, çiftçi ve yetiştirici kârlarını artıran, ekonomik büyümenin merkezinde yer alıyor. Bu sektör, kalkınma, istikrar ve refahın katalizörü oldu ve olmaya da devam ediyor.” dedi.

Şeyh Mansur, ödülün merhum Şeyh Zayid’in vizyonunu tanımak ve gerçekleştirmek ve tarımsal sürdürülebilirliğe ulaşma yolunda onun izinden gitmek için Al Wathba’daki Şeyh Zayid Festivali ile birlikte başlatıldığını kaydederek, “Gıda ve biyo-güvenlik sisteminin geliştirilmesindeki aktif rolleri nedeniyle çiftçileri ve besi hayvanı yetiştiricilerini desteklemek bizim sorumluluğumuzdur.” dedi.

Ödülün çiftçileri ve yetiştiricileri motive edeceğinden, sürdürülebilir kalkınma yolculuğuna katkılarını artıracağından ve Abu Dabi’yi tarımsal inovasyon için önde gelen bir bilimsel merkez haline getireceğinden emindi.

ADAFSA Genel Direktörü Said El Bahri Alameri, “Bu ödül, tarımsal sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik olağanüstü çabaları takdir etmek için her yıl veriliyor. Ödül, çiftçileri ve yetiştiricileri en iyi tarım uygulamalarını benimsemeye, modern tarım sistemlerini kullanmaya, sağlıklı rekabeti teşvik etmeye, yerel üretimi çeşitlendirmeye ve tarım sektörünün karşılaştığı zorlukları ele almaya motive etmeyi amaçlıyor.” dedi.

Alameri’ye göre ödül, “Sürdürülebilir Vizyona Sahip Yenilikçi Çiftçi” adlı bir gelecek vizyonuna dayalı olarak, çiftliklerini, küçük ölçekli üreticilerini ve gıda güvenliği sistemini desteklemede çok önemli bir rol oynayan ticari çiftlikleri ilerletmek için somut çaba gösteren çiftçilere ve yetiştiricilere verilecek.

Alameri, “Ödül, Şeyh Mansur’un tarım sektörüne gösterdiği ilgiyi yansıtıyor. Sürdürülebilir tarımsal kalkınmayı mümkün kılmak ve gıda güvenliğini sağlamak için seçkin profesyonelleri tanıma ve pozitif rekabet kültürünü teşvik etme konusundaki istekliliğini teyit ediyor.” dedi.

ADAFSA’nın, modern tarım sistemlerini benimseyerek, en iyi uygulamaları uygulayarak ve üretkenliği artırarak, tüm paydaşları mükemmelliği sunmaya motive etmek için ödülü bir ilham kaynağı haline getirmeyi hedeflediğini belirtti.

Ödül hedeflerini desteklemek için, hurma üreticileri ve üretken aileler için yarışmalar, haftalık canlı hayvan müzayedesi ve besi hayvanı yetiştiricilerini en iyi ırkları elde etmeye motive edecek yarışmalar dahil olmak üzere Şeyh Zayid Festivali etkinlikleriyle bağlantılı olarak çeşitli eşlik eden etkinlikler düzenlenecektir. Bu, Abu Dabi Hükümeti ve ADAFSA’nın gıda güvenliği sistemlerini geliştirmeye ve tarımsal sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik yönergelerini desteklemektedir.

Ödül 3 ana kategoriden oluşuyor. Üstün Çiftçi ve Damızlık Kategorisi 8 alt kategoriyi kapsar. Bitkisel üretimle ilgili alt kategorilere Açık Alanda En İyi Çiftlik, Seracılıkta En İyi Çiftlik, Meyve Üretiminde En İyi Çiftlik ve En İyi Organik Çiftlik olmak üzere 4 ödül verilecek. Diğer 4 ödül, Verimli Çiftlikler, Küçük Ölçekli Üreticiler (etlik piliç yetiştiriciliği), Arıcılar ve Su Çiftlikleri dahil olmak üzere hayvansal üretimle ilgili alt kategorilere verilecek.

Tarımsal İnovasyon Kategorisi’nde bitkisel üretim ve hayvansal üretim olmak üzere 2 ödül bulunuyor. Ticari Çiftlikler Kategorisi’nde ise ticari hayvancılık ve ticari bitkisel üretim olmak üzere 2 ödül bulunuyor.

Ödül için başvurular davet edilir ve ödülün resmî web sitesi aracılığıyla yapılabilir. Başvuru süreci, ödül teknik komitesi tarafından belirlenen kriterlere göre teknik ve saha değerlendirme sürecinin başlayacağı 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir. Bunu, değerlendirme sonuçlarının onaylanması ve son aşama için kısa listeye alınan adayların duyurulması süreci takip eder. Ödül kazananlar, birkaç yüksek profilli kişinin ve tüm katılımcıların katıldığı prestijli bir kapanış töreninde tanınacak.

https://www.wam.ae/en/details/1395303109848

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk