• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Bill Gates Tarıma Yatırım Yapıyor ?

Bill Gates Tarıma Yatırım Yapıyor ?

ABONE OL
05 Şubat 2023 21:16
Bill Gates Tarıma Yatırım Yapıyor ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Microsoft’un kurucusu ve milyarder hayırsever (!) Bill Gates geçtiğimiz günlerde Reddit’te katıldığı 11. “Bana Her Şeyi Sor” (AMA) oturumunda ABD’deki tarım arazilerinin büyük bir bölümüne sahip olduğuna dair soruyla karşılaştı.

Gates, katılımcıların tarım sektörüne yaptığı yatırımlar, Afrika’da aşı çalışmaları, Covid 19 pandemisi ile ilgili açıklamalarına ilişkin ısrarlı sorularla karşılaştı. Bazı soruların cevaplarını vermekte zorlandığı görülen Gates zaman zaman kaçamak cevaplarla soruları geçiştirmeye çalıştı. Bir katılımcının “Neden bu kadar çok tarım arazisi satın alıyorsunuz, sizce bu milyarder zenginliğiyle ilgili bir sorun mu ve ne kadarını orantısız bir şekilde elde ettiniz?” sorusu en çok zorlandığı sorulardandı.

Verdiği cevapta ABD’deki tarım arazilerinin 1/4000’inden daha azına sahip olduğunu, bu çiftlikleri daha üretken hale getirmek ve daha fazla istihdam yaratmak için yatırım yaptığını söyledi. Ancak yatırım planlamasını profesyonel bir ekibin yaptığını belirtti.

NE KADAR TARIM ARAZİSİ VAR?

Kendini hayır işlerine adadığını, özellikle Afrika kıtasında yardım çalışmalarına ağırlık verdiğini belirtse de insanlığa zarar veren her işin altında Gates’in ismin çıkması tesadüf olmasa gerek.

100 milyar dolarlık serveti bulunan Gates’in ABD’de 18 eyalette 1 milyon dönümden fazla arazi satın aldığı biliniyor. Dünyada ise toplamda 6 milyon tarım arazisi aldı.

Yine geçen yıl Marmaris yangınının olduğu günlerde bölgede tarım arazisi bakmıştı.

SORUŞTURMA AÇILDI

ABD Kuzey Dakota Bölgesi savcılığı Bill Gates’in tarım arazileri üzerinde tekelleşmeye sebep olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz yıl soruşturma başlatmıştı.

NEDEN TOPRAĞA YATIRIM YAPIYOR

Gates’le birlikte küresel ekonomiye ve toplumsal olaylara yön verdiği bilinen baronların pandemiyi dünyanın başına bela ederek küresel ölçekte üretim ve dağıtım zincirini bozduğu biliyor. Yine Rusya- Ukrayna savaşıyla tahıl ve doğal gaz krizi yaşandı.

Milyar dolarlık servet sahibi insanlar tarım toprağına yatırım yapıyor. Küresel bir krize hazırlık yapıyorlar. Yapay kıtlık krizini gerçek bir kıtlığa çevirebilirler. Tohum, ilaç, sektöründe önemli payları var. Gelecekte gıda ve toprak daha da önemli hale gelecek. Küresel kriz ve kargaşaya hazırlık yapıyorlar.  

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk