• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
BUĞDAY ALIM FİYATINDA SÜRPRİZ RAKAM!

BUĞDAY ALIM FİYATINDA SÜRPRİZ RAKAM!

ABONE OL
24 Mayıs 2022 09:33
BUĞDAY ALIM FİYATINDA SÜRPRİZ RAKAM!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Hasat sezonu gelmesine rağmen TMO buğday alım fiyatını hala açıklamadı. Üretici arpa hasadına başladı ancak kaça satacağını bilmiyor. Hal böyle olunca piyasa özel sektörün insafına kalmış durumda. Üretici büyük tüccarların karşısında savunmasız ve eli zayıf kalıyor. TMO’nun açıklayacağı buğday alım fiyatları bir nebze da olsa özel sektöre ürün satışı yapacak üreticinin elini güçlendiriyor. En azından TMO’nun açıklayacağı alım fiyatının altına satışı engelliyor.

ARTAN GİRDİ MALİYETLERİ ÜRETİMİ NASIL ETKİLEYECEK
Geçen yıl kuraklığın etkisiyle tahıl üretiminde son yılların ortalaması olan 20 milyon tonun oldukça altında bir üretim gerçekleşmişti. Bu sene kış aylarında beklenenden fazla kar yağması üreticiyi umutlandırdı ancak aşırı artış yaşanan gübre mazot gibi girdiler nedeniyle üretimin olumsuz etkilenmesi mümkün. Ulusal Huhubat Konseyi en son yayınladığı üretim tahmini raporuna göre 20 milyon ton üretim ortalamasını yakalayacağımızı gösteriyor. Yaklaşık %20 – 30 eksik gübre kullanıldığına ilişkin tahminler dikkate alındığında iklim şartlarının olumlu gitmesine rağmen eksik gübre kullanımından kaynaklı rekolte kaybı bir miktar beklentinin altında üretimin gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Yazlık ekimlerde tohum hibe desteklerinin bir hayli artması ile neyse ki yazlık ürünlerin miktarını artıracağı ve toplam rekoltenin de iç tüketimi karşılayacak seviyede olması bekleniyor.

ALIM FİYATI KAÇ LİRA OLACAK?
Üretici birlikleri ve sivil toplum örgütleri yaptıkları hesaplarla üretim maliyetlerini kamuoyuyla paylaşıyorlar. Ancak özellikle bu sektörden siyasi beklentilerle kendine alan açma beklentisinde olanlar TMO’nun açıklayacağı alım fiyatlarını yüksek tutması konusunda her platformda gündeme getiriyorlar. Üreticinin alım fiyat beklentisi ortalama 5,70 TL/Kg seviyelerinde iken piyasa dışındaki oyuncuların alım fiyatı beklentisi 7 – 8,5 Tl seviyelerinde seyrediyor.
Üretici girdi maliyetlerinden oldukça dertli olmasına rağmen verilen desteklerle üretimine devam ediyor. Bu günlerde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanması beklenen alım fiyatı konusunda 6 TL/kg gibi bir rakam beklentisi hakim. Alım fiyatının üzerine eklenecek 30 kuruş destek primiyle birlikte toplam rakamın 6,30 TL/kg olması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk