• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Çayır Tırtılı Nedir ? Nasıl Mücadele edilir ?

Çayır Tırtılı Nedir ? Nasıl Mücadele edilir ?

ABONE OL
23 Kasım 2022 07:40
Çayır Tırtılı Nedir ? Nasıl Mücadele edilir ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çayır tırtılı [Loxostege sticticalis (L.)] ergini, kanatları üzerinde beyaz sarı renkli
çizgi ve lekeler olan, açık kahverenginde bir kelebektir. Vücut uzunluğu 10-12
mm, kanat açıklığı 19-26 mm’dir. Dinlenme anında abdomen ucu dişilerde kanatlar
altında kalmakta, erkekler de ise açıkça görülmektedir
AYÇİÇEĞİNDE ÇAYIR TIRTILI
Loxostege sticticalis (L.) (Lepidoptera: Pyralidae)

1. TANIMI VE YAŞAYIŞI

Çayır tırtılı [Loxostege sticticalis (L.)] ergini, kanatları üzerinde beyaz sarı renkli çizgi ve lekeler olan, açık kahverenginde bir kelebektir. Vücut uzunluğu 10-12 mm, kanat açıklığı 19-26 mm’dir. Dinlenme anında abdomen ucu dişilerde kanatlar altında kalmakta, erkekler de ise açıkça görülmektedir.
Oval şekilli ve parlak olan yumurta önce şeffaf ve renksiz olup, daha sonra portakal sarısına, larvanın çıkışına yakın griye döner. Yumurtalar 0.8–1.0 mm boyunda olup, 2–20 tanesi bir arada bırakılır.
Zararlının 5 larva dönemi vardır. Birinci dönem larva boyu 1.5–2.5 mm, son dö- nemde ise 18–25 mm’dir. Olgun larva siyaha yakın yeşil renkli olup, sırt ve yanlarında boydan boya uzanan açık ve koyu renkli çizgiler vardır.
Pupa 8-13 mm uzunluğunda ve 3-4 mm genişliğindedir. Toprakta silindirik ve içi ağ ile örülü bir kokon içinde bulunur.
Kışı pupa kokonu içinde olgun larva olarak toprağın 5-7 cm derinliğinde geçirir.
İlkbahara girerken pupa olur. Pupa süresi 14-18 gün olup bunun ilk 4-5 günü prepupa süresidir. İlk erginler nisan ortalarında uçmaya başlar. Gece aktif olup, gündüz hareketsizdirler. Polen tozu ve nektar ile beslenen dişiler iki hafta kadar yaşar ve bir dişi 60-400 yumurta bırakır. Yumurtalar özellikle sirken (Chenopo- dium spp.) ve diğer yabancı ot yapraklarının alt yüzüne bırakılır. Yumurtalar 2-10 günde (genellikle 4-6 gün sonra) açılır. Yumurtadan çıkan larva bitkiler üzerinde
beslenmeye başlar. Larva 1-2 gömlek değiştirdikten sonra kültür bitkisine geçer, burada oburca beslenerek yaprakların sadece damarlarını bırakır. Popülâsyonun yüksek olduğu yerlerde tüm yeşil aksam zarar görür.
Olgunlaşan larva pupa dönemini geçirmek üzere toprağa iner. Besin ve iklim şartlarına göre larva dönemi 14-22 gün sürmektedir. Bir yılda 2–5 döl verir.
2. ZARAR ŞEKLİ, EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI
Bitkilerin yaprak, tomurcuk ve çiçek yapraklarını yiyen larvalar, salgın yıllarında bitkileri tamamen yapraksız bırakabilirler.
Zararlı Marmara, Ege ve Karadeniz Bölgeleri’nde saptanmıştır.
3. KONUKÇULARI
Polifag bir zararlı olup, 40 familyaya ait 150 den fazla bitki türü konukçusudur.
4. DOĞAL DÜŞMANLARI VE ETKİNLİKLERİ
Doğal düşmanları bilinmemektedir.
5. MÜCADELESİ
5.1. Kültürel Önlemler
Bu zararlı ile mücadelede kültürel önlemler çok önemlidir. Bu önlemlerle çayırtırtılı daha sık ve büyük sorunlara neden olduğu ülkelerde bile önemli bir problem olmaktan çıkmıştır. Bu önlemler;
Sonbaharda tarlalar derin sürülmelidir. Böylece pupa kokonlarının bir kısmı derine düşmekte ve kelebek toprak yüzüne çıkamamaktadır. Bir kısım kokonlar ise toprak yüzünde kalarak kuşlara yem olmakta veya kış soğuklarından etkilenmektedir.
- İlkbaharda yabancı ot mücadelesi yapılmalıdır. Böylece yabancı otlara bırakılmış yumurtalar ve larvalar yok edilmiş olur. Kültür bitkilerinde de yabancı ot mücadelesinin sürdürülmesi aynı faydayı sağlayacaktır.
– Yonca, tırfıl, üçgül gibi yem bitkilerinin erken biçilmesi de popülâsyonun kırılması bakımından önemli bir yöntemdir.
5.2. Kimyasal Mücadele
5.2.1. İlaçlama zamanı
Bir bitkide 3-5 adet larva veya metrekarede 20 adet larva saptandığında mücade- leye başlanmalıdır. Mücadele en geç üçüncü dönem larvalara karşı yapılmalıdır. Dördüncü ve beşinci dönemlerde başarı zordur.
5.2.2. Kullanılacak bitki koruma ürünleri ve dozları
Bakanlık tarafından yayınlanan “Bitki Koruma Ürünleri” kitabında tavsiye edilen bitki koruma ürünleri ve dozları kullanılır.
5.2.3. Kullanılacak alet ve makineler
İlaçlamada hidrolik tarla pülverizatörü, sırt pülverizatörü (mekanik, otomatik, motorlu) veya sırt atomizörü kullanılır.
5.2.4. İlaçlama tekniği
İlaçlama sabah veya akşam saatlerinde, rüzgârsız bir havada yapılmalıdır. İlaçların yaprakların alt yüzlerini de kaplayacak şekilde atılmasına özen gösterilmelidir.

https://www.tarimorman.gov.tr/TAGEM

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk