• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Çin,pestisit kullanımını %10 azaltmak istiyor

Çin,pestisit kullanımını %10 azaltmak istiyor

ABONE OL
01 Aralık 2022 15:48
Çin,pestisit kullanımını %10 azaltmak istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin Tarım bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, dünyanın en çok pestisit kullanan ülkesi olan Çin’in, gıda zincirindeki kimyasalları engellemek amacıyla meyve, sebze ve çay yetiştiriciliğinde pestisit kullanımını üç yıl içinde onda bir oranında azaltmayı hedeflediğini söyledi.

Çin’in küçük ve yoğun olarak sömürülen arazilerinde mahsul üretmek için yüksek düzeyde kimyasal böcek ilacı ve gübre kullanılıyor, ancak aşırı kullanım toprağı bozup suyu kirletebilirken, yanlış kullanım da kirlenmeye neden olup biyolojik çeşitliliğe zarar verebiliyor.

Bakanlık ayrıca pirinç, buğday ve mısırda pestisit kullanımını aynı dönemde %5 oranında azaltmak ve 2025 yılına kadar organik gübre kullanımını da aynı oranda arttırmak istiyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, “Kimyasal pestisitlerin azaltılmasını teşvik ederken pestisit ve gübrelerin verimliliğini ve bilimsel kullanımını geliştirmeye acil ihtiyaç var” denildi.

Bakanlık planında aynı zamanda ulusal gıda güvenliği ve kilit ürünlerin tedarikinin de sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Çin 2015 yılında, 2020 yılına kadar kimyasal kullanımındaki artışı durdurmaya yönelik bir kampanya ile sorunu ele almaya başladı.

Bakanlık, 2021 yılına kadar pestisit ve gübre kullanımının sırasıyla %16,8 ve %13,8 oranında azalmasına rağmen, ülkenin hala çok fazla ve verimsiz kullandığını da sözlerine ekledi.

Bakanlık, böcekler gibi doğal düşmanlara daha fazla odaklanmanın, zararlıları ve hastalıkları ortadan kaldırma çabalarının bir parçası olması gerektiğini ve bu tür “yeşil” önleme yöntemlerinin 2025 yılına kadar ekili alanların %55’inden fazlasında kullanılmasının hedeflendiğini söyledi.

Devlet destekli bir yayın olan China Energy News, Çin’in dünyadaki ekilebilir arazilerin sadece %7’sine sahip olmasına rağmen, küresel kimyasal gübre tüketiminin üçte birini emdiğini ve birim başına kullanımının dünya ortalamasından 2,7 kat daha fazla olduğunu söyledi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk