• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Domates Mildiyösüne Dikkat !

Domates Mildiyösüne Dikkat !

Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü, son günlerde yaşanan sağanak yağışlar ve önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenen yağışlar nedeniyle domates üreticilerini 'domates mildiyösü' hastalığına karşı uyardı.

ABONE OL
01 Haziran 2023 10:08
Domates Mildiyösüne Dikkat !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü, son günlerde yaşanan sağanak yağışlar ve önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenen yağışlar nedeniyle domates üreticilerini ‘domates mildiyösü’ hastalığına karşı uyardı. Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üreticilere arazilerini düzenli olarak kontrol etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Son günlerde Aydın’da yaşanan sağanak yağışlar, bazı domates üreticileri için sevindirici bir durum olurken, bazıları için ise bir risk oluşturdu. Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bu yağışların domates mildiyösü hastalığı açısından risk taşıdığını belirterek, üreticilere arazilerini sık sık kontrol etmeleri ve mücadeleye zamanında başlamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün açıklamasında, “Domates Mildiyösü (Phytophthora infestans) hastalığı, kışı çürümüş hastalıklı bitki artıklarında kışlar ve ilkbahar aylarında yayılır. Yapraklarda biriken su ve yüksek nem koşullarında hastalık enfeksiyonları başlar. İlk belirtiler, domates bitkilerinin yapraklarında 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin oluşması ve bu lekelerin alt yüzeyinde beyaz kül benzeri bir tabakanın görülmesi şeklindedir. Uygun sıcaklık ve nem koşullarında, rüzgarın etkisiyle hastalık hızla diğer bitkilere yayılır. Hastalık etmeni, 19-22 °C sıcaklık ve yüzde 80’nin üzerinde nem durumunda mücadele edilmediğinde veya geç kalındığında, salgınlara yol açabilir. Meteorolojik verilere göre, önümüzdeki günlerde beklenen yağışlar, Domates Mildiyösü hastalığı açısından risk oluşturuyor. Üreticilerimizin domates tarlalarını sık sık kontrol etmeleri ve mücadeleye zamanında başlamaları gerekmektedir. Ayrıca, bitki dokusuna nüfuz eden sistemik etkili bitki koruma ürünlerini tercih etmeleri ve ilacın etkinlik süresine göre düzenli ilaçlama yapmaları büyük önem taşımaktadır” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk