• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Ek Önlemler Şart !

Ek Önlemler Şart !

ABONE OL
25 Temmuz 2023 08:19
Ek Önlemler Şart !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Buğday, arpa ve mısır fiyatlarının düşük seyretmesinin nedenleri hakkında İK Tarımüssü Kurucusu ve TMO eski Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

İsmail Kemaloğlu, buğday, arpa ve mısır fiyatlarının neden düşük olduğunu şu şekilde açıkladı: Sanayicilerin envanteri fazla ve lisanslı depolar çoğunlukla dolu durumda. Finansmana erişim zor ve finansman maliyetleri yüksek. Tüccarlar geçen sezon satın aldıkları ürünlerden zarar etti. Ayrıca, gümrük vergileri hasat öncesi bir ay kadar sıfırlandığı için yoğun bir ithalat gerçekleşti. Kamu tarafından ucuz tahsisler yapıldı ve ürünü bekleten çiftçiler zarar etti. Devletin ödemeleri 30 gün gecikmeli yapıldı ve yoğun talep nedeniyle ileri tarihli randevular verilmek zorunda kalındı.

Bu tür bir piyasada fiyatlar, maalesef devletin açıkladığı fiyatların altında gerçekleşmektedir. Borçlu çiftçiler acil nakit ihtiyacı nedeniyle ürünlerini düşük fiyata satmak zorunda kalırken, ellerinde geçen yılın stoku bulunan üreticiler de aynı şekilde düşük fiyatlarla satış yapmayı tercih etmektedir.

İsmail Kemaloğlu paylaşımında çözüm önerilerini de sıraladı.

1- Satış fiyat politikalarının açıklanmasıyla birlikte sektöre ürün alımı sağlanabilir.
2- Kademeli fiyatlandırma yöntemiyle ürünün ötelenmesi,
3- Hızlı alım süreçleri, erken randevular ve ürün bedellerinin kısa sürede ödenmesi sağlanabilir.
4- Piyasa fiyat istikrarını korumak için her türlü olumsuz etkiden kaçınılmalıdır.

Bayramdan sonra ülke genelinde hızlı ve yoğun bir hasat sürecinin beklendiğinin ifade edildiği ve ek önlemlerin alınması gerektiğinin vurgulandığı paylaşım sosyal medyada sektör tarafından büyük ilgi gördü.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk