• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
ELİT SÜRÜ HAYVANCILIĞA DEĞER KATACAK

ELİT SÜRÜ HAYVANCILIĞA DEĞER KATACAK

ABONE OL
10 Haziran 2022 14:45
ELİT SÜRÜ HAYVANCILIĞA DEĞER KATACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükbaş hayvancılıkta önde gelen şehirlerden olan Erzurum’da yürütülen Et ve süt verimi yüksek “elit sürü” projesiyle et ve süt sektörüne önemli katkı sağlanacak.
Erzurum’da Atatürk Üniversitesi ile Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yürütülen proje kapsamında embriyo transferiyle elit hayvanlar üretildi.
“Doğu Anadolu Bölgesi’nde Embriyo Transferiyle Elit Damızlık Sürü Üretim Merkezi Kurulum” projesi kapsamında, 2 yıl önce 15 taşıyıcı anneyle başlayan embriyo transferi çalışmaları, üniversitenin Gıda ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde sürdürülüyor.
Erzurum’a adaptasyon sağlayan simental cinsi ineklerden geçen yıl 12, bu yılın yarısına kadar da 5 buzağı alındı. Embriyo transferi yapılan 10 ineğin de yakında doğum yapması beklenen proje kapsamında doğan buzağı sayısının gelecek yıl 100’e çıkartılması hedefleniyor.

ÇİFTÇİLERE YAYGINLAŞTIRILACAK
Çiftçilere de dağıtılacak bu buzağılar ve hayvan sayısının artmasıyla yerli ırklara göre daha kaliteli et ve süt veren simental cinsi hayvanların çoğaltılarak, kentin hayvancılıktaki üretimine katkı sağlanması amaçlanıyor.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Kılıç, Atatürk Üniversitesi iş birliğiyle hayvanda “embriyo” transferiyle gerçekleştirdiklerini belirtti. Kılıç, Pilot aşamasında olan bu çalışmamızı ilimizde çiftçilerimiz arasında yaygınlaştırmak istiyoruz. Kaliteli süt ve et ırkının Erzurum’da yaygınlaşmasını sağlamak istiyoruz. Projelerimiz meyvesini vermeye başladı.” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk