• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
  • Ajans Tarım
  • Genel
  • Türkiye’nin günlük gaz kapasitesinin yüzde 8,2’sini Ertuğrul Gazi FSRU Tesisi sağlayacak

Türkiye’nin günlük gaz kapasitesinin yüzde 8,2’sini Ertuğrul Gazi FSRU Tesisi sağlayacak

ABONE OL
26 Haziran 2021 03:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin ilk yüzer depolama ve gazlaştırma ünitesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete girdi. Ertuğrul Gazi, BOTAŞ’ın işleteceği ilk FSRU tesisi olacak ve Türkiye’nin enerji arz güvenliğine önemli katkı sağlayacak.
Ertuğrul Gazi gemisi, günlük 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesiyle Türkiye’de sisteme verilebilen günlük doğalgaz kapasitesinin yüzde 8,2’sini karşılayabilecek. Nisanda Hatay’a ulaşan geminin toplam doğalgaz depolama kapasitesi ise 108 milyon standart metreküp seviyesinde bulunuyor.
Uzunluğu 295, genişliği 46, yüksekliği 63 metre olan Ertuğrul Gazi’nin Türkiye’nin enerji arz güvenliğine önemli katkı sağlaması hedefleniyor.Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Tesisi günlük 40 milyon metreküp, Silivri Doğalgaz Yeraltı Depolama Tesisi ise günlük 25 milyon metreküp doğalgazı sisteme verebiliyor.
Öte yandan, Türkiye Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı ile günlük 17,3 milyon metreküp, TürkAkım ile 46,9 milyon metreküp ve Mavi Akım ile 47,3 milyon metreküp gazı sisteme verebiliyor. İran gazının günlük kapasitesi ise 28,5 milyon metreküp seviyesinde bulunuyor.BOTAŞ tarafından inşası süren Saros FSRU tesisiyle günlük 28 milyon metreküp kapasitenin oluşturulması hedeflenirken, Tuz Gölü’nde günlük gaz depolama kapasitesinin 80 milyon metreküpe ve Silivri Depolama tesisinde günlük 75 milyon metreküpe çıkarılması planlanıyor.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ertuğrul Gazi FSRU Tesisi’nin tek başına Hatay ve Osmaniye’nin konutlarının 1 yıllık ihtiyacını karşılayabileceğini ifade etmişti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk