• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Evde hazırlanan domates konservesinde ölümcül bakteri tehlikesi!
  • Ajans Tarım
  • Gıda
  • Evde hazırlanan domates konservesinde ölümcül bakteri tehlikesi!

Evde hazırlanan domates konservesinde ölümcül bakteri tehlikesi!

Evde hazırlanan domates konservesinde ölümcül bakteri tehlikesi!

ABONE OL
04 Eylül 2022 01:32
Evde hazırlanan domates konservesinde ölümcül bakteri tehlikesi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz aylarının sonuna yaklaştıkça domatesler çoğaldı ve fiyatları ucuzlamaya başladı. Bu durumu fırsata çevirip bütün kış ı domatessiz geçirmek istemeyenler domates konservesi yapmayı tercih ediyor. Fakat uzmanlar domates konservesinde oluşan ölümcül bakteri hakkında önemli uyarılarda bulunuyor.
Evlerde hazırlanan domartes konservesi uygun koşullarda muhafaza edilmezse tehlike saçıyor. Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, “Domates konservesinde oluşabilecek clostridium botulinum bakterisi insan sağlığını olumsuz etkileyebilir, ölümle sonuçlanabilir” dedi. Yaz aylarının son günlerinde, kışlık yiyeceklerin hazırlanmasına başlandı. Evlerinde yemeklere lezzet katan Domates konservesi ve turşu yapan kadınların yeterince steril etmeden hazırladığı gıdalar, uygun koşullarda muhafaza edilmezse tehlike saçıyor. Ali Manavoğlu, Konserve hazırlanırken yapılacak hata nedeniyle oluşabilecek mikrobiyolojik üremenin sağlığı olumsuz etkilediğini ve ölümle sonuçlanabileceğini söyledi.
Evde hazırlanan domates konservesinde ölümcül bakteri tehlikesi!
Konserve hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Manavoğlu, “Kullanacağımız ürün steril olmalı. Kavanozu, kapağını kaynar suda belirli süre kaynatarak steril hale getirilmeli. Kavanoz kapağını ikinci defa kullanmamalıyız. Kapakta paslanma, kirlenme mevcutsa Bakteri üremesi oluşur” dedi. Konserve yapımında, domates, patlıcan, biber, meyve gibi asidik gıdaların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Manavoğlu, şunları söyledi: “Konserve yapacağımız eğer asidik ürün değilse, örneğin fasulye gibi içerisine sirke, limon ilave ederek asitliği artırılır. Domates konservesi sıkça hazırlanır. Tuz dengesinin iyi ayarlanması bakteri üremesini engeller. Hazırlanan gıdayı kavanoza koyduktan sonra yaklaşık 80 derecede, 10 ile 30 dakika arasında kaynatıp, konservede bakteri üremesini engelleriz. Hazırlanma aşamasında steril edilmeyen kaplar ve uygun ortamda bekletilmeyen konservelerde clostridium botulinum bakterisi oluşabilir. Ev hanımları sıcaklık uygulamasına ve süresine dikkat etmeli.”
“Hem içeriye hem dışarıya yetecek ürünümüz var”
İHA’nın aktardığına göre hal fiyatları hakkında da bilgi veren Erten, “Domates 6 TL, tarla domatesi 5 TL, salatalık 3 TL, silor 4-5 TL, kabak 3.5 TL. Temmuz ayından sonra çiftçilerimiz yayla kesimlerinde üretim yapıyorlar. Üreticimizin bu ürünleri, otellerde kalan turistler tarafından tüketiliyor. Sadece sebze değil bunun meyvesi de var. Avrupa’ya nasıl yolluyorsak otellerimize de aynı şekilde yolluyoruz. Hem içeriye hem dışarıya yetecek ürünümüz var. Rusya’ya ihracatımız hızla devam ediyor. Ukrayna’nın belli kesimlerine gidiyor. Şu anda hale en çok giren ürün yüzde 70 ile domatestir.” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk