• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
FARUK ÇELİK’TEN GIDA İSRAFI UYARISI

FARUK ÇELİK’TEN GIDA İSRAFI UYARISI

Faruk Çelik, gıda güvenliği konusunda üretimin sürekliliğine dikkati çekerek üretimden sofraya gelene kadar yıllık 80 milyon tonluk kayıp olduğunu vurguladı.

ABONE OL
14 Haziran 2022 19:53
FARUK ÇELİK’TEN GIDA İSRAFI UYARISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gıda güvenliği konusunda üretimin sürekliliğine dikkati çekerek üretimden sofraya gelene kadar yıllık 80 milyon tonluk kayıp olduğunu vurguladı.
Son dönemde gıda fiyatlarında yaşanan artışlar toplumun her kesimini etkilerken, özellikle girdi maliyetlerinin yükselmesihem üreticiyi hem tüketiciyi zor duruma düşürdü.
Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, halen ekimi yapılıp da bu yıl hasat edilecek ürünün neredeyse kalmadığını kaydetti. Çelik, bu noktada yapılacak olanı “hasat-nakliye-pazar-ev ekseninde zayiatın ve israfın önlenmesi” şeklinde açıkladı.

FARUK ÇELİK, PAYLAŞIMINDA ŞU İFADELERİ KULLANDI

“1-Gıda güvenliği konusunda kesin çözüm elbette üretimin sürekliliği ve artmasıdır. Halen ekimi yapılıp da bu yıl hasat edilecek ürün neredeyse kalmadı. Yapılacak şey, hasat-nakliye-pazar-ev eksenindeki zayiat ve israfın önlenmesidir. Sağlıklı depolama, doğru nakil ve tüketim.

2- Ülkemizde her yıl 170 milyon tonluk üretim için girdi kullanılıyor. Ne yazık ki üretimde bunun yüzde 30’u kayboluyor. Bu nedenle üretimimiz 120 milyon ton civarında kalıyor. Sofraya gelene kadar nakliye-pazar-paket-evde ki kayıplardan sonra 90 milyon ton iniyor. Bu da 80 milyon ton kayıp demektir.

3-Çözüm; ekimden-hasada bilinçli, az girdi-az kayıpla üretmek. Lisanlı depoculuğun ürün desenini genişletmek. Soğan-patates gibi kayıp oranı yüksek ürünlere çözüm üretmek paket ve sunum standartlarını yükseltmek. Bilelim ki ürettiğimiz kadar israf ederek gıda güvenliği sağlanamaz”.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk