• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Gıdada tağşiş yapan ticaret yapamayacak

Gıdada tağşiş yapan ticaret yapamayacak

ABONE OL
23 Haziran 2020 09:39
Gıdada tağşiş yapan ticaret yapamayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli gıda alanının ranta müsait olması nedeniyle, kirlenmeye de müsait olduğunu belirterek yeni yasal düzenleme ile tağşiş yapanların gerekirse ticaretten men edileceğini söyledi.

Milliyet’ten Didem Özel Tümer’in haberine göre: Taklit ve tağşişin üzerine baskın denetimlerle gidildiğini belirten Pakdemirli, yeni bir yasal düzenleme ile tağşiş yaptığı ortaya çıktığı halde firma ismi değiştirerek yoluna devam edenlerin önüne geçileceğini kaydetti. Pakdemirli “Gerekirse adamı ticaretten men edeceğiz” dedi. Pakdemirli bakanlığının faaliyet alanındaki konulara ilişkin özetle şunları söyledi:

“Bizim bulgurumuz varken neden kinoaya gidiyoruz. Bazı insanlar çıkıp televizyonda ‘şunları tüketmek zararlı’ diye konuşuyor. Şu an Meclis’te yasa teklifi var. Bilim kurulu oluşturacağız. Böyle açıklama yapana, kendi namına, muayene için, adam çekmek için yapılan bu tarz aksiyonlara, yalanlara inanmayacağız. Diyeceğiz ki; ‘kardeşim sen böyle dedin ama hangi bilimsel dayanağı dayanarak söyledin?’. Gıda alanı kirletmeye ve üzerinden rant kazanmaya çok müsait. Eskiden isim değiştirerek devam edebiliyorlardı. Yeni düzenleme ile bunun önüne geçeceğiz, gerekirse adamı ticaretten men edeceğiz.

CEVİZ, BADEM DAVETİ

Orman Genel Müdürlüğü bozuk orman alanlarını ceviz ve badem dikimi için tahsis ediyor. Yüzde 65’ini biz ödüyoruz. 100 ağaçlık yeri çapalıyorsun, 65 ağaçlık yerin masraflarını ben veriyorum. 5. yıl ürün almaya başlıyorsun. 7. yıldan itibaren sistem kendini ödüyor. İş adamlarını davet ediyorum, diyorum ki; ’10 yılda, 15 yılda kendini ödeyen rüzgar tribünlerinin peşinden koşuyor musun, koşuyorsun. Sanayi tesisi kuruyorsun 15 senede kendini ödeyecek, koşuyor musun, koşuyorsun. 5-6 senede kendini amorti eden bir şey var neden gelmiyorsun?’ Bütün tanıdığım işadamlarına teklif ettim.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk