• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Gönüllü kayıt ol desteğini al

Gönüllü kayıt ol desteğini al

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) sistemine gönüllü olarak dâhil olan tarımsal işletmelere katılım desteği ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan tebliğ kapsamında destekleme ödemesi yapılmasına dair tebliğ yayımlandı.

ABONE OL
02 Aralık 2022 09:15
Gönüllü kayıt ol desteğini al
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) sistemine gönüllü olarak dâhil olan tarımsal işletmelere katılım desteği ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan tebliğ yayımlandı.

Tarımsal işletmelerin fiziki durum, varlık, gelir, gider ve faaliyetlerine ilişkin muhasebe verilerinin toplanması, depolanması ve istatistikî değerlendirmelerinin yapılması amacıyla oluşturulan Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) sistemiyle destek ödemesi, bir muhasebe yılı süresince tarımsal faaliyetlerine ilişkin muhasebe verilerini veri toplayıcılarla paylaşan ve paylaşılan tüm ekonomik ve fiziki verileri ÇMVA sistemine kaydedilen tarımsal işletmelere yapılır.

Ödeme miktarı

MADDE 6- (1) 5 inci maddede belirtilen tarımsal işletmelere, 2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Karara istinaden işletme başına ve bir defada ödenmek üzere 2022 yılında 600 TL katılım desteği ödenir.

Uygulama takvimi

MADDE 9- (1) İşletmelerin bir muhasebe yılı boyunca gerçekleştirdiği tarımsal faaliyetlerine ilişkin veriler, söz konusu muhasebe yılı içinde, anket yoluyla toplanır.

(2) Her işletme için sadece bir anket formu düzenlenir.

(3) Sorumlu Birim tarafından, belirlenen bir seçim planına göre her bir il için tespit edilen sayıda işletme, il ÇMVA komisyonları tarafından seçilir. Seçilen işletmelerle il/ilçe müdürlükleri arasında ÇMVA Katılım Anlaşması imzalanır.

(4) ÇMVA Katılım Anlaşması imzalanan işletmelere anket uygulanır. Anket formları il müdürlüklerince kontrol edilmelerinin ardından Sorumlu Birime gönderilir.

(5) Anket formları Sorumlu Birim tarafından testlere tabi tutularak değerlendirilir. Sorumlu Birim tarafından anket formları doğrulanan işletmeler, kesin icmalleri alınmak üzere il ÇMVA komisyonuna bildirilir.

(6) İl ÇMVA komisyonlarınca anket formu doğrulanan işletmeler için, Tarım Bilgi Sistemi aracılığıyla 2021 yılı ÇMVA katılım desteği girişleri yapılır. İşletmelerin kesin icmalleri alınarak İcmal 1, İcmal 2 ve İcmal 3 onaylanıp, Sorumlu Birime gönderilir.

(7) Sorumlu Birim İcmal 3 seviyesinde ödemeye esas bilgileri Bankaya gönderir.

(8) Bu maddede yer alan tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi esnasında görevlilerce veri güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili esaslara uyulur.

(9) Sorumlu Birimle il müdürlüğü arasında uygulamaya ilişkin koordinasyon il ÇMVA koordinatörleri tarafından sağlanır. Bu kapsamda il sınırları dâhilinde formların anketörlere dağıtılmasından, uygulamanın takibinden, doldurulan formların merkeze gönderilmesinden ve doğrulama sürecinin tamamlanmasından il ÇMVA koordinatörleri sorumludur

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/12/20221202-2.htm

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk