• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Hindistan’da Yüksek Rekolte Beklentisi

Hindistan’da Yüksek Rekolte Beklentisi

Yüksek Fiyatlar Hindistan'da Buğday Tarımına olan talebi arttırdı.

ABONE OL
20 Ocak 2023 21:48
Hindistan’da Yüksek Rekolte Beklentisi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Hindistan’ın 2023 yılında, yüksek iç fiyatlar ve iklim şartlarının da iyi gitmesiyle, ekime olan aşırı rağbetle birlikte yüksek bir buğday hasadı yapması bekleniyor.

Daha yüksek buğday üretimi, dünyanın en büyük ikinci tahıl üreticisi olan Hindistan’ı, Mayıs ayında temel gıda maddesi ihracatına getirilen yasağı kaldırmayı düşünmeye teşvik edebilir ve sürekli yüksek seyreden perakende enflasyonuna ilişkin endişelerin hafiflemesine yardımcı olabilir.

Hindistan’ın Pencap, Haryana ve Uttar Pradesh gibi kuzey eyaletlerindeki geleneksel tahıl kuşaklarında buğday ekim alanları neredeyse bir platoya ulaşmış olsa da, yetiştiriciler ülkenin batısında çiftçilerin geleneksel olarak bakliyat ve yağlı tohumlar yetiştirdiği bazı nadasa bırakılmış arazilere buğday ekiyor.
Reuters’a konuşan Olam Agro India Başkan Yardımcısı Nitin Gupta, “Buğday fiyatları çok cazip,” dedi. “Gujarat ve Rajasthan gibi eyaletlerde büyük bir sıçrama görebiliriz, buralarda çiftçiler kıraç arazileri buğdaya dönüştürebilir.”

Yurtiçi buğday fiyatları 2022 yılında şu ana kadar %33 artarak ton başına 29.000 rupi (355,19 dolar) gibi rekor bir seviyeye ulaştı ve hükümetin belirlediği 21.250 rupilik alım fiyatının çok üzerine çıktı.

Buğday fiyatlarındaki artış, bu yılki üretimde çok daha büyük bir düşüşe işaret eden tahıl ihracatının yasaklanmasına rağmen gerçekleşti.

Dünyanın en büyük ikinci buğday tüketicisi olan Hindistan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle tetiklenen küresel açığı kapatmak için ihracatın artmasına rağmen sıcaklıklardaki keskin ve ani yükselişin üretimi düşürmesinin ardından temel gıda maddesinin ihracatını yasakladı.

Hindistan, Ekim ve Kasım aylarında ekim ve Mart ayından itibaren hasat olmak üzere yılda sadece bir buğday ürünü yetiştiriyor.

Tarım ve Çiftçi Refahı Bakanlığı tarafından açıklanan geçici verilere göre, çiftçiler mevcut ekim sezonunun başladığı 1 Ekim’den bu yana 15,3 milyon hektara buğday ekti ve bu rakam bir önceki yıla göre yaklaşık %11 artış gösterdi.

Bir çiftçi olan Ramandeep Singh Mann, Hindistan’ın ekmek sepeti eyaletleri olan Punjab ve Haryana’da birçok çiftçinin, erken ekilen çeşitlerin Mart sonu ve Nisan başında sıcaklıklar yükselmeden önce hasada hazır olacağına inanarak ekimlerini öne çekmeye karar verdiğini söyledi.

Yüksek sıcaklıklar buğday mahsulünü küçültüyor.

Mann, “Pencap’ta çiftçiler yaklaşık 3,5 milyon hektarlık normal alanın 2,9 ila 3,0 milyon hektarına buğday ekti,” dedi.

Çiftçiler daha yüksek fiyatlardan yararlanmak için Lokwan ve Sharbati gibi daha yüksek getiri sağlayan üstün kaliteli buğday çeşitlerini tercih ediyor.

Yeni Delhi merkezli bir tüccar olan Rajesh Paharia Jain, “Buğday alanı arttı, ancak mahsul önümüzdeki haftalarda daha düşük sıcaklıklara ihtiyaç duyacak ve ardından mahsulün olgunlaştığı Mart ve Nisan aylarında havanın elverişli kalması gerekiyor,” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk