• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Çiftçinin Geliri Yükseliyor

Çiftçinin Geliri Yükseliyor

ABD Çiftlik Gelirlerinin Küresel Gıda ve Yem Talebiyle Yüksek Seviyelere Çıktığı Görülüyor

ABONE OL
02 Aralık 2022 11:25
Çiftçinin Geliri Yükseliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Çiftlik Gelirlerinin Küresel Gıda ve Yem Talebiyle Yüksek Seviyelere Çıktığı Görülüyor

ABD Tarım Bakanlığı’nın Perşembe günü yayınladığı rapora göre, artan tahıl ve canlı hayvan fiyatlarının bu yıl ABD çiftlik gelirlerini tarihi bir seviyeye çıkarması bekleniyor.

Ajansa göre, tarım ekonomisindeki karların geniş bir ölçüsü olan net çiftlik gelirinin, bir önceki yıl 141,0 milyar dolardan 2022’de 160,5 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor, bu da 19,5 milyar dolarlık bir artış demek.

Mahsul sektöründeki büyümenin büyük kısmının mısır, soya fasulyesi ve buğday satışlarından kaynaklandığını belirten ajans, canlı hayvan nakit satış gelirlerinin de yaklaşık %31 artışla 256,0 milyar dolara yükselmesinin beklendiğini kaydetti.

Ajans, enflasyona göre ayarlanmış 2022 doları cinsinden net çiftlik gelirinin 1973’ten bu yana en yüksek seviyesinde ve net nakit çiftlik gelirinin de kayıtlardaki en yüksek seviyesinde olacağını belirtti.

Net nakit çiftlik geliri ile net çiftlik geliri arasındaki fark, ajansın çiftlik gelirini nasıl hesapladığına dayanmaktadır.

Net nakit gelir, mısır, soya fasulyesi veya domuz eti gibi bir emtianın satıldığı yıl kaydedilir. Net çiftlik geliri ise üretildiği yıla aittir ve çiftlik ekipmanları da dahil olmak üzere varlıkların amortismanı gibi unsurları hesaba katar.

Kurum, üretim maliyetlerinin de keskin bir şekilde arttığını bildirdi. Ajans, neredeyse tüm gider kategorilerinin 2022 yılında nominal olarak daha yüksek olmasının tahmin edildiğini, yem ve gübre, kireç ve toprakla ilgili diğer girdi alımlarının en büyük dolar artışlarını görmesinin beklendiğini söyledi.

Yakıt ve yağ giderlerinin %47,4 artışla 20,5 milyar dolar ile en yüksek yüzde artışını göstereceği tahmin edilirken, bunu %41 artışla 27,4 milyar dolar ile faiz giderleri takip ediyor.

Nominal olarak çiftlik borcunun bu yıl geçen yıla göre %5,9 artacağı, ancak enflasyona göre ayarlandığında %0,4 düşeceği tahmin edilmektedir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk