• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Kaçak avcıların korkulu rüyası oldular

Kaçak avcıların korkulu rüyası oldular

ABONE OL
04 Ocak 2021 15:40
Kaçak avcıların korkulu rüyası oldular
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğü, geçen yıl yetki alanı bölgesinde kaçak avcılara göz açtırmadı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğünce 2020’de kaçak avlanan 391 kişiye 1 milyon 500 bin lira idari para cezası uygulandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek, bölge müdürlüklerinin sorumluluk alanındaki Şanlıurfa, Şırnak, Kilis, Adıyaman, Mardin ve Gaziantep’te kaçak avcılıkla mücadele çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Çiçek, çalışmalarını birçok kurumla koordineli şekilde yürüttüklerini belirterek bölgenin, Türkiye’de nesli tükenme tehlikesi altında bulunan birçok yabani hayvana ev sahipliği yaptığını söyledi.

Kaçak avcılıkla mücadelede vatandaşın desteğine dikkat çeken Çiçek, “Halkımızın ve duyarlı vatandaşlarımızın desteklerini bu konuda her zaman gördük. Bize her konuda, 7 gün 24 saat desteğini veren halkımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Çiçek, bölge müdürlüklerine bağlı 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonu’ndaki Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yüzlerce ceylan bulunduğunu kaydetti.

kacak avcilik4 - Ajans Tarım Kaçak avcıların korkulu rüyası oldular

Dronlar devreye girecek

Bölge müdürü Çiçek, bölgedeki biyolojik zenginliğin belirlenmesinin yanı sıra kaçak avcılıkla mücadelede fotokapanların çok önemli rol aldığını vurguladı.

Sahanın korunmasında fotokapanların kullanılmasının yanı sıra yeni cihazlar da kullanacaklarını aktaran Çiçek, “Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahamız ve 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonumuz, 7 gün 24 saat fotokapanlarla izlenmekte ve civarda yerleştirdiğimiz kameralarla takip edilmekte. Kaçak avcılıkla mücadelemizde fotokapanlarımızın önemi çok büyüktür. Çevrede çeşitli noktalara çok sayıda fotokapan yerleştirmek suretiyle kaçak avcılığın önüne geçmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra bakanlığımız ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün verdiği destekle bu yıl, termal görüşlü, gece görüntü alabilen dronlarla sahamızı koruyacağız. Birçok alanda ve kaçak avcılıkla mücadelede birçok dron alımı yapılacak.” diye konuştu.

kacak avcilik3 - Ajans Tarım Kaçak avcıların korkulu rüyası oldular

Urfa’nın ceylanları Cudi Dağı’nı şenlendirdi

Tabiata bugüne kadar yaklaşık bin ceylan bırakıldığını anlatan Çiçek, şunları kaydetti: “Sahamız yeteri kadar dolgunluğa ulaştığında, zaman zaman ceylanlarımızı doğaya salıyoruz. Yaban sahamızda, bu yıl yapılan envanter çalışmasında 389 ceylan tespit edildi. Yetişen bu ceylanlarımız daha sonra buradaki doğal yaşam alanlarına salınmakta. Tabiata bıraktığımız ceylanlar üremeye, çoğalmaya devam ediyorlar. Sahamızda şu an 212 ceylanımız bulunmakta. Eylül ayı içerisinde 50 ceylanımızı Şırnak’taki Cudi Dağı’na saldık. Orada da gözlemlerimiz devam etmekte. Yaptığımız gözlem sonucunda uyum sağladıklarını gördük. Oradaki halkın duyarlılığıyla Cudi Dağı’nda ceylanlarımız geziyor.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk