• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Konya havzasında iklim dostu tarım atağı

Konya havzasında iklim dostu tarım atağı

Sürdürülebilir arazi yönetimi ve iklim dostu tarım uygulamalarıyla erozyona açık olan Konya havzasında tarımsal üretimin ve biyolojik çeşitliliğin korunması hedefleniyor.

ABONE OL
01 Temmuz 2022 09:32
Konya havzasında iklim dostu tarım atağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürdürülebilir arazi yönetimi ve iklim dostu tarım uygulamalarıyla erozyona açık olan Konya havzasında tarımsal üretimin ve biyolojik çeşitliliğin korunması hedefleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) iş birliğinde gerçekleştirilen projede, sürdürülebilir arazi yönetiminin yanı sıra biyoçeşitliliğin korunması ve iklim değişikliğinin yarattığı sorunların olumsuz etkilerinin azaltılması hedefleniyor.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Nurettin Taş, hayata geçirdikleri sürdürülebilir arazi yönetimi projeleriyle biyolojik çeşitliliğe herhangi bir zarar vermeden çiftçilerin gelir seviyelerini yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Nurettin Taş, Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Projesi kapsamında arazi tahribatının önüne geçmek istediklerini vurgulayarak, “Bunu yaparken de biyolojik çeşitliliğe kesinlikle herhangi bir zarar vermeden, yerelde yaşayan insanların gelir seviyesini biraz daha yükseltme gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Çölleşme ve Erozyonla mücadele Genel Müdürlüğü bölgenin iklim, bitki örtüsüne uygun olan bitkilerin üretimini yapıyor. Çölleşme ve erozyonun önlenmesinde kullanılan Bozkır otu, Tuz çalısı ile gelir getirici ürünler olan kekik, adaçayı, lavanta fideleri Genel Müdürlüğün seralarında üretimi yapılarak sahada uygun alanlara dikiliyor.

35 BİN CEVİZ FİDANI, 2100 KOVAN ARI HİBE EDİLDİ

Taş, çiftçilere verilen söz konusu desteklerle ürünlerde yaşanacak verim artışının bölge insanın gelir seviyesini yükselteceğine dikkati çekti.

“Yöredeki insanların gelir seviyesini yükseltmek için 35 bin adet ceviz ve badem ağacı diktik. Bugün itibarıyla onlar meyve vermeye başladı. Yereldeki insanlar da bu ürünleri değerlendirmeye çalışıyorlar. Bununla da kalmadık, 2 bin 100 tane de yerelde yaşayanlara arı kovanı ve petek verdik. Aynı zamanda da bu insanlara eğitimler verdik. Yani sadece petek alıp da vatandaşa vermekle kalmadık, bunun yanı sıra eğitimler de verdik.”

Türkiye’nin özellikle bal üretimi konusunda marka olma yolunda ilerlediğini belirten Taş, çiftçilere projeler kapsamında dağıtılan arı kovanlarının ekonomiye olan katkılarının yanı sıra marka olma noktasında da yararı olacağını vurguladı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk