• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
KÜRESEL KITLIK SENARYODAN MI İBARET?

KÜRESEL KITLIK SENARYODAN MI İBARET?

Küresel buğday üretimi bir önceki yıla göre %1’lik artışla 781 milyon ton, tüketim ise %1’lik artışla 778 milyon ton olacağı öngörülüyor.

ABONE OL
27 Mayıs 2022 20:23
KÜRESEL KITLIK SENARYODAN MI İBARET?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel buğday üretimi bir önceki yıla göre %1’lik artışla 781 milyon ton, tüketim ise %1’lik artışla 778 milyon ton olacağı öngörülüyor.
Uluslararası Hububat Konseyi (IGC)’nin raporunda yer alan bilgilere göre dünyada bu yıl 3 milyon ton ihtiyaç fazlası buğday üretimi gerçekleştirilecek. Toplam stok miktarı ise 282 milyon ton olarak gerçekleşecek.

KÜRESEL KRİZCİLER SUNİ GÜNDEMLER ÜRETİYORLAR
Hem ABD Tarım Bakanlığı (USDA) hem de Uluslararası Hububat Konseyi (IGC)’nin raporları kriz söylemlerini boşa çıkarıyor. Küresel buğday üretimi geçen yıla göre 7 milyon ton artışla 781 milyon ton olacağı öngörülürken toplam tüketimin 778 milyon ton olması bekleniyor. Aradaki 3 milyon tonluk fazlalık ise stoklara eklenecek. Böylece dünyanın stokladığı buğday miktarı 3 milyon ton artarak 282 milyon ton olacak.
Rusya Ukrayna savaşı ile alevlenen gıda krizi senaryoları toplumlarda ve ülkelerde kriz algısını pekiştirirken fiyatlarında armasına ve pandemi sürecinde olduğu gibi dünyayı yönetenlerin servetine servet katmalarına yarayacak.

TÜRKİYEDE BUĞDAY ÜRETİMİ NE KADAR OLACAK
Ülkemizde 2021 yılı buğday ekilişi 67,4 milyon dekar, toplam üretim 17,7 milyon ton olarak gerçekleşmişti. Ekiliş alanlarının 55,4 milyon dekarında 14,5 milyon ton ekmeklik buğday, 12 milyon dekarında 3,2 milyon ton makarnalık buğday üretilmişti. Aynı yıl yurt içi buğday kullanımı ise 18,9 milyon ton olarak gerçekleşmişti. Üretimin tüketimi karşılama oranı ise Ekmeklik buğdayda %89,2, makarnalık buğdayda ise %259 oldu.
Bu yıl buğday üretim miktar tahmini ise 20 milyon tonun üzerinde beklenmektedir. Ulusal hububat konseyinin raporlarına göre uygun iklim koşulları ile bu yıl buğday üretiminin artacağı ve iç piyasanın tüketiminden fazla olacağı öngörülüyor.

İHRACAT RAKAMLARI DA ARTIYOR.
2021 yılında Türkiye’de un ihracatı 3 milyon ton, makarna ihracatı 1,4 milyon ton, bulgur ihracatı 238 bin ton, irmik ihracatı 102 bin ton ve bisküvi ihracatı 566 bin ton olarak gerçekleşti. Türkiye un ihracatında dünyada 1’inci, makarna ihracatında ise 2’nci sırada yer alıyor. 2021 yılında bir önceki yıla göre mamul madde ihracatı buğday karşılığında %2’lik azalış yaşanmasına rağmen değerde yaklaşık %9’luk artışla 3,2 milyar dolar ihracat rakamına ulaştı. 2021 yılında 2,5 milyar $’lık buğday ithalatına karşılık, 3,2 milyar $’lık mamul madde ihracatı gerçekleştirilerek net 700 milyon $ dış ticaret fazlası elde etti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk