• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Domates verimliliği artacak

Domates verimliliği artacak

ABONE OL
06 Kasım 2023 12:58
Domates verimliliği artacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da akademisyenler, ürünlerin kalite ve rekoltesini artıracak çalışmalar yürütüyor. ALKÜ Biyosistem Mühendisliği Bölümü uzmanlarınca, bombus arılarının örtü altı tarıma etkileri üzerinde çalışma gerçekleştiriliyor.

Çalışma kapsamında, üniversite yerleşkesinde mavi örtülü 2 sera kuruldu. Domates fidelerinin dikildiği seralara bombus arıları salındı.

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atılgan Atılgan, AA muhabirine, seralarda verimi artırmaya yönelik bir faaliyet yürüttüklerini söyledi.

Atılgan, “Mavi, kırmızı ve mor renklerin fotosenteze etkisinin diğer renklere göre daha iyi olmasının ürün veriminde artışa etkisi oluyor. Burada bombus arılarının da etkisini görmek istedik. Kırmızı rengi görmeyen bombus arılarla, mavi renkteki serada ektiğimiz domatesler üzerinden çalışma yapıyoruz. Bombus arılarının döllenmeyi daha da hızlandırarak verimi artırmasını bekliyoruz.” dedi.

Atılgan, domates üretiminde birim alandaki verimi en üst noktaya çıkarmak istediklerini belirterek, Hollanda’nın Avrupa’nın en önemli tarım ülkelerinden biri olduğunu ve bu ülkenin yüzölçümü küçük olmasına rağmen tarımda çok yüksek verim elde ettiğini hatırlattı.

Prof. Atılgan, denemenin yaklaşık 3-4 aylık süreçte tamamlanacağını belirterek, projeyi bölgelerin iklimsel özelliklerine göre ele aldıklarını ifade etti.

Kesin bir yüzde vermenin zor olacağının altını çizen Atılgan, “Her şey üretimi etkileyebilir. Bu çalışmayla sera içindeki fotosentezi ve kullanılan bombus arılarıyla da döllendirmeyi hızlandırmak istedik. Verimi bir kat daha yukarılara çekmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Atılgan, proje konusunda üreticilere destek vermeye de hazır olduklarını vurgulayarak, önemli olanın birim alanda yüksek verim elde ederek ülke ekonomisine katma değer sağlamak olduğunu dile getirdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk