• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Sadece 60 Gün

Sadece 60 Gün

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Vershinin bugün yaptığı açıklamada, Moskova'nın Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından güvenli tahıl ihracatına izin veren bir anlaşmayı yenilemeyi önerdiğini ancak bunun sadece 60 günlük bir süre için, yani bir önceki yenileme süresinin yarısı kadar olacağını söyledi.

ABONE OL
22 Mart 2023 00:39
Sadece 60 Gün
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Vershinin bugün yaptığı açıklamada, Moskova’nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından güvenli tahıl ihracatına izin veren bir anlaşmayı yenilemeyi önerdiğini ancak bunun sadece 60 günlük bir süre için, yani bir önceki yenileme süresinin yarısı kadar olacağını söyledi.

BM yetkilileriyle Cenevre’de yapılan görüşmelerin ardından açıklama yapıldı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan Karadeniz tahıl girişimi, Rusya’nın işgaliyle abluka altına alınan Ukrayna tahılının üç Ukrayna limanından güvenli bir şekilde ihraç edilmesini sağlayarak küresel bir gıda krizini önlemeyi amaçlıyordu
Kasım ayında 120 gün süreyle uzatılan anlaşmanın Cumartesi günü yenilenmesi gerekiyor.

BM ticaret yetkilisi Rebeca Grynspan ve yardım şefi Martin Griffiths ile yaptığı görüşmelerin ardından bir açıklama yapan Vershinin, “kapsamlı ve samimi bir görüşmeye” rağmen Rusya’nın tarım ihracatçıları üzerindeki kısıtlamaların devam ettiğini kaydetti.

Rusya, ülkenin tarımsal ihracatı Batı tarafından açıkça hedef alınmamış olsa da, ödemeler, lojistik ve sigorta sektörlerine yönelik yaptırımların kendi tahıl ve gübrelerini ihraç edebilmesinin önünde bir engel oluşturduğunu savunuyor.
Vershinin Rusya’nın “18 Mart’ta ikinci süresi dolan ‘Karadeniz Girişimi’nin sadece 60 gün daha uzatılmasına itiraz etmediğini” söyledi.

“Bundan sonraki tutumumuz, tarımsal ihracatımızın normalleşmesi konusunda sözle değil eylemle somut ilerleme kaydedilmesi halinde belirlenecektir” diye ekledi.

İlk anlaşmanın sağlanması için yapılan görüşmelere katılan üst düzey bir Ukrayna hükümet yetkilisi, Kiev’in 60 günlük bir uzatmayı anlaşmanın şartlarını ihlal etmek olarak değerlendirdiğini söyledi.

“Anlaşma, uzatmaların en az 120 gün için mümkün olduğunu açıkça belirtiyor. “60 gün uzatmak için anlaşmayı değiştirmek zorundasınız.”

BM sözcüsü Stephane Dujarric görüşmelerin ardından New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada “Anlaşmanın bütünlüğünü korumak ve devamlılığını sağlamak için her şeyi yapıyoruz.”

BM’nin Moskova’nın tarımsal ihracatını kolaylaştırmak için Rusya, özel sektör, Avrupa Birliği, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve diğerleriyle birlikte çalıştığını söyledi ve “açıkçası bunların çoğu Birleşmiş Milletler’in karar verme yetkisi dahilinde değil” diye ekledi.

Avrupalı tüccarlar görüşmelerle ilgili belirsizliğin, özellikle de Rusya’nın sadece 60 günlük bir uzatma istediğine dair açıklamasının, Paris Euronext buğday piyasasında fiyatların keskin bir şekilde yükselmesinin ardındaki faktör olduğunu söyledi.

Moskova daha önce sadece kendi ihracatını etkileyen kısıtlamaların kaldırılması halinde uzatmayı kabul edeceğinin sinyalini vermişti ancak aralarında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da bulunduğu pek çok diplomat ve üst düzey yetkili görüşmeler öncesinde anlaşmanın yenileneceği konusunda iyimser olduklarını söyledi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk