• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
SARIBAL: “VATANDAŞ, SANAYİCİ ŞEKER BULAMIYOR”

SARIBAL: “VATANDAŞ, SANAYİCİ ŞEKER BULAMIYOR”

ABONE OL
26 Mayıs 2022 18:24
SARIBAL: “VATANDAŞ, SANAYİCİ ŞEKER BULAMIYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, iktidarın dünya borsalarında uygun fiyata şeker ithal ederek sanayici ve vatandaşlara dağıtması gerektiğini söyledi.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında özellikle sanayi kesiminde yaşanmakta olan şeker krizini değerlendirdi. Sarıbal, Şeker fabrikaları özelleştirildi. Pancar ekimi kotaya bağlandı ve sözleşmeli ekim devreye girdi. Sonuç bugün yaşadığımız şeker krizi. Vatandaş her gün fiyatı artan şeker almak zorunda kalırken, sanayici şeker bulamıyor değerlendirmesinde bulundu.

Yaşanan sorunların 2001 yılında çıkarılan Şeker Kanunu sonrası şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle başladığını kaydeden Sarıbal, “Yaşadığımız kriz, Şeker Kanunu sonrası fabrikaların özelleştirilmesi, şeker pancarı ekiminin kotaya bağlanması ve sözleşmeli ekim ile birlikte başladı” ifadelerini kullandı.

KOTA, SÖZLEŞMELİ EKİM VE ÖZELLEŞTİRMELER
Zamanında şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin engellenmesi için büyük mücadeleler verdiklerini hatırlatan Sarıbal, şöyle devam etti: “33 şeker fabrikasının 10 tanesi özel sektöre satıldı. 6 fabrika kooperatifler tarafından alınırken, Türkşeker’in elinde 15 fabrika kaldı ama kamuya ait bu fabrikalar toplam şekerin yarısını bile üretememektedir. Özel sektör ve kooperatiflerin elindeki fabrikalar, üretilen şekerin %60’ından fazlasını ellerinde tutmaktalar. Yani şeker piyasası ve şeker pancarı üretim biçimi bugün özel sektörün elindedir. Bugün yaşadığımız sorun, kota, sözleşmeli ekim ve özelleştirmeler.”

ÇİFTÇİ ÜRETMİYOR
Ülkemizde 2020 sezonunda 23 milyon ton şeker pancarı üretimi karşılığında 3 milyon 69 bin ton şeker üretimi yapıldığı bilgisini veren Sarıbal, 2021 yılında şeker pancarı üretim miktarının 5 milyon azaldığını ve şeker üretimin de 2,5 milyona düştüğünü söyledi. Üretimin azalmasıyla şeker arzında sıkıntı yaşamasına rağmen 250 bin ton şeker ihraç edildiğini belirten Sarıbal, “Kriz var bu kriz daha da büyüyecek’ dedik dinlemediler. 45 gün sonra şeker ihracatına kısıtlama geldi ancak o tarihe kadar satılan satıldı” dedi.

Sarıbal: “Bakanlık, son yapılan açıklamada 490 milyon liralık avans ödemesi yaptık dedi. Bu da Türkşeker’in bu yıl için yaklaşık 7 milyon ton pancar üretimi için sözleşme yaptığını gösteriyor. Geçen yıl yaklaşık 8 milyon ton pancar alımı yapan Türkşeker bu yıl 1 milyon ton eksikle şeker üretimi yapacak demektir” diye konuştu.

Piyasada şeker fiyatlarının artması üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanlığı twitter üzerinden şekerli mamül üreten imalatçılara ithalat yetkisi vereceklerini duyurdu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk