• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Sintropik Tarım bir kurtuluş mu?

Sintropik Tarım bir kurtuluş mu?

Son yıllarda iklim değişikliğinden kaynaklı alternatif tarım metotları arayışı dünyada devam etmektedir. Ülkelerin araştırma kuruluşları ve özel sektör bu konuda bir çok fon ayırmakta ve yeni metot arayışında bulunmaktadır.

ABONE OL
29 Ocak 2023 17:20
Sintropik Tarım bir kurtuluş mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda iklim değişikliğinden kaynaklı alternatif tarım metotları arayışı dünyada devam etmektedir. Ülkelerin araştırma kuruluşları ve özel sektör bu konuda bir çok fon ayırmakta ve yeni metot arayışında bulunmaktadır. Brezilya’ya göç eden İsviçreli bir biyolog, Brezilya’nın yarı kurak bölgelerinde biyolojik çeşitliliği ve yaban hayatını azaltmak yerine artıran yeni bir tarım yöntemine öncülük ediyor.

Bilim adamı Ernst Gotsch’un Sintropik Tarım uygulamasını Akdeniz / yarı kurak iklim ortamına uyarlamaktadır.

Ernst, Brezilya’da bozulmuş arazilerin rehabilite edilerek çok sayıda ekolojik fayda sağlayan, bereketli ve yenilebilir orman sistemlerine dönüştürülebileceğini başarıyla göstermiştir. Bu, “agro-ekosistemler” yaratmak için doğal süreçleri kullanan, tarıma yönelik radikal yeni bir yaklaşımdır. Ernst’in Bahia’daki evinde, büyük ölçekte gerçekleştirdiği proje, yerel iklimin değişmesinde ve su kaynaklarının yeniden canlanmasında bile etkili olmuştur

Çalışmalarına Paris’te COP21’de sunulan “Life in Syntropy” belgesel filminde genişce yer veren Ernst Sintropik tarım uygulamasınının yayılması konusunda da çalışıyor.

Sintropi nedir?
Çoğumuz, enerjinin nasıl dağıldığı ve düzensizleştiğine dair genel anlayışı tanımlayan “entropi” terimine aşinayız. Ancak, canlı sistemleri incelediğimizde, enerjiyi yoğunlaştıran ve karmaşıklaştıran tamamlayıcı bir fenomen gözlemlenebilir. Dünya gezegeni bu olgunun en üst düzeyde vücut bulmuş halidir. Bu nedenle, yaşayan sistemlerin karmaşıklığını arttırmak ve enerjisini yoğunlaştırmak için doğanın sentropik gücüyle çalışabiliriz.

Sintropik Tarım ve Sintropik Restorasyon
Pek çok çiftlik ve peyzaj, binlerce yıllık çıkarcı tarım nedeniyle büyük ölçüde bozulmuş, toprakları ve ekosistemleri kendi kendilerini yenileme kapasitelerinin ötesine itmiştir. Bu tür ortamlarla çalışırken, öncelikle sistemin sağlığını geliştirmeye odaklanmalıyız; ardından bolluk ve üretim, yenilenen sistemin doğal bir taşması olarak ortaya çıkacaktır. Bu nedenle sentropik tarım, toprağı kendi içsel yenilenme kapasitesine sahip canlı bir varlık olarak görmemizi isteyen, tarıma radikal bir yaklaşımdır. Bizim insani rolümüz, bu süreci hızlandırmak için bitki örtüsünün farklı biçim ve işlevlerini kullanarak akıllı müdahaleleri kolaylaştırmaktır.

Fotosentez ve biyokütle üretimini en üst düzeye çıkarmak üzere tasarlanmış orman benzeri sistemler oluşturmak için yoğun şekilde istiflenmiş ağaçlar, çok yıllık ve tek yıllık bitkilerden oluşan çoklu katmanlar birlikte uygulanmaktadır. Uygun bitki ve ağaç türleri, farklı tabakaları işgal etme (Alan) ve ardıllık dinamiklerine (Zaman) göre iki ana ilkeye göre seçilir ve dikilir.

Bu tasarım, seçici budama ve yönetimle birlikte rejeneratif bir tarım stratejisi oluşturarak gıda, yem, kereste, ilaç ve çok daha fazlası gibi çok sayıda faydalı ürün üretmenin yanı sıra toprak koşullarını iyileştirmek, biyolojik çeşitliliği artırmak ve su döngüsünü düzenlemek gibi temel ekosistem hizmetleri sağlar. Bu şekilde, bozulmuş peyzajları çevresel, sosyal ve ekonomik faydalar sağlayan potansiyel iklim değiştiren ormanlık çiftliklere dönüştürebiliyoruz.

Syntropic Farming ve Ernst Gotsch’un çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: http://www.agendagotsch.com

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk