• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Sofranızda Böceklere Yer Açın

Sofranızda Böceklere Yer Açın

ABONE OL
03 Şubat 2023 15:29
Sofranızda Böceklere Yer Açın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cırcır böcekleri ve larvaları yakında yerel marketlerde yerini alacak. Ocak ayında Avrupa Birliği bu böceklerin toz ve diğer kurutulmuş formlarda insan tüketimi için satışını onayladı.
Böceklerin protein açısından zengin ve yetiştirilmesinde çevereye daha az zarar verdiği belirtiliyor. AB komisyonundan yapılan açıklamada “Böcek tüketimi çevreye, sağlığa ve geçim kaynaklarına olumlu katkıda bulunmaktadır” denildi.

BÖCEK YEMEK ÇEVREYE YARDIMCI OLUR MU?

Dünyada yaklaşık 2 milyar insan böcek tüketiyor. Pek çok Avrupalı için yeni bir şey olabilir ama böcek yemek aslında çok yaygın. Böcek yetiştirmek et üretmekten daha düşük karbonlu bir alternatiftir; örneğin kriket yetiştiriciliği tavuk çiftliklerinden yüzde 75 daha az CO2 kullanır. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yapılan araştırma, cırcır böceklerinin aynı miktarda protein üretmek için büyükbaş hayvanlardan altı kat daha az yem gerektirdiğini göstermektedir.

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞIN İPİ ÇEKİLDİ

Birleşmiş Milletler iklim değişikliği ve çevresel olumsuzlukların sebepleri arasında en büyük payın büyükbaş hayvanlara ait olduğu konusunda ısrarcı. Hollanda büyükbaş hayvancılığı yüzde otuz azaltma kararı aldı. Bazı sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları iklim değişikliği gerekçe gösterilerek hayvancılığın bitirilmesi için birçok farklı projeler üretiyorlar. Bunların başında da yapay et geliyor. AB menşeli bazı firmalar yapay et üretimi konusunda çalışmalar yürütüyor. Şu aşamada üretilen yapay etin maliyetinin yüksekliği sebebiyle ticari üretim aşamasına geçemediği biliniyor.

BM’ye göre et ve süt endüstrisi küresel sera gazı emisyonlarının %14,5’inden sorumlu.

 

BÖCEK İÇEREN GIDALAR AÇIKÇA ETİKETLENECEK Mİ?
AB’nin yeni böcek onayından herkes memnun değil. Fransa’da sağcı politikacı Laurent Duplomb AB’nin kararını şu sözlerle eleştirdi: “Fransızların haberleri olmadan böcek yemelerine izin veremeyiz.”

Etikette yer alması gereken zorunlu bilgiler içerisinde ince yazı, cırcır böceği tozu bulunduğu belirtilmelidir.

Ambalajda ayrıca “içeriğin kabuklulara, yumuşakçalara ve toz akarlarına karşı alerjisi olduğu bilinen tüketicilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği” belirtilmelidir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk