• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
  • Ajans Tarım
  • Dünya
  • Taliban’dan, sebze üretimine teşvik kararı: Et tüketimi yasaklandı

Taliban’dan, sebze üretimine teşvik kararı: Et tüketimi yasaklandı

ABONE OL
13 Nisan 2023 03:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afganistan’da Taliban yönetimi, haşhaş ekimine alternatifler arıyor.

Geçen yıl yasaklanan ekime karşılık sebze-meyve üretimi ve tüketiminin teşvik edilmesi gündemde.

Bu kapsamda Kandahar vilayetindeki Taliban, çiftçilerin ürünlerinin daha fazla alıcı bulması ve böylece haşhaşa alternatif olabilmesi için birtakım kararlar aldı.

Haftada bir gün et tüketimi yasağı
Ülkenin güneyindeki Kandahar vilayetinde, Taliban yönetiminin büyükşehir belediyesi, çiftçilere destek ve “sebze tüketimini teşvik” amacıyla haftada bir gün et satışı ve tüketimini yasakladı.

Alınan bu kararla haşhaş yerine alternatif sebze ekiminin teşviki, etin fazla tüketiminden kaynaklanan hastalıkların önüne geçilebilmesi ve et fiyatlarının artışının engellenmesi hedefleniyor.

Etli yemekler yerine sebzeli yemekler
Buna göre, pazar günleri kasaplar et satmayacak ve restoranlarda da etli yemekler yerine sebzeli yemekler servis edilecek. Ülke çapında ilk kez Kandahar’da alınan bu karara uymayanlar önce uyarılacak, daha sonra farklı cezalara tabi tutulacak.

Kararın alınmasının üzerinden 2 hafta geçmesinin ardından belediyeye göre çoğu et satıcısı karara uymuş durumda.

Haşhaş ekimine alternatif
Kandahar Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Hacı Sahip, şöyle dedi:

Pazar günleri et satışını yasaklamamızın amacı; çiftçilerin haşhaş ekerek elde ettiği parayı, sebze ve meyve satarak elde etmesini sağlamak.

Bu kararla çiftçilerin ürettikleri sebze ve meyvelerin et yerine daha fazla satılmasının ve haşhaş kadar gelir elde edilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Sahip, böylece son zamanlarda artan et fiyatlarının da düşmesinin sağlanacağını söyledi.
“Birçok hastalık fazla et tüketiminden kaynaklanıyor”
Sahip, birçok hastalığın, etin gereğinden fazla tüketilmesi yüzünden yaşandığını ve bu kararın insanların sağlıkla yaşamasına da destek olacağını belirtti.

Son aylarda ülke genelinde et fiyatlarında artış yaşandığını ve yüz binlerce yoksul kişinin etten mahrum kaldığını belirten Sahip, “Et fiyatlarının düşmesiyle arada olsa da yoksul kişiler de et tüketebilecek, böylece dengeyi de sağlamış olacağız.” diye konuştu.

Çiftçiler üzerinde etkisi görülüyor
Sahip, bu kararın çiftçiler üzerinde etki yaratmaya başladığını ve bunun umut verici olduğunu dile getirdi.

“Haşhaş ekiminin yasaklanmasıyla çiftçilere alternatif bir ürün sunulması gerekiyor.” diyen Sahip, böylece çiftçilerin ürettiği sebze mahsullerinin daha fazla satılmasına yardımcı olacaklarının altını çizdi.

Sebze satışında yükseliş
Kandahar’da 12 yıldır sebze ve meyve satan Han Muhammed, daha önce özellikle Kandahar’da sebze tüketiminin çok düşük olduğunu, imkanı olan herkesin et tükettiğini söyledi.

Etin yasaklanmasıyla sebzelere ilginin arttığını aktaran Muhammed, “Daha önceleri günlük 10 dolarlık satış yapıyorsam, yasağın ardından 20 dolara ve fazlasına yükseldi.” dedi.

Muhammed, insanların yasak sonrası daha çok ıspanak, patlıcan, bamya gibi ürünler satın aldığını dile getirdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk