• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
“TÜRKİYE BAL ÜRETİMİNDE DÜNYADA EN BÜYÜK İKİNCİ ÜRETİCİ”

“TÜRKİYE BAL ÜRETİMİNDE DÜNYADA EN BÜYÜK İKİNCİ ÜRETİCİ”

ABONE OL
21 Nisan 2019 13:20
“TÜRKİYE BAL ÜRETİMİNDE DÜNYADA EN BÜYÜK İKİNCİ ÜRETİCİ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ordu’da konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye arıcılık anlamında çok büyük bir ilerleme kat etti. Bal üretimimiz 70 bin tonlardan son 10-15 yıl içerisinde 110 bin tona geldi. Bundan sonraki süreçte pazarlama alanında çalışmamız lazım. Çünkü dünyadaki en büyük ikinci üretici olarak hala istediğimiz anlamda istediğimiz yerde değiliz” dedi.

“TÜRKİYE ARICILIK ANLAMINDA ÇOK BÜYÜK İLERLEME KAT ETTİ”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bir dizi ziyaret için gittiği Ordu’da ilk önce Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaret sonrasında Bakan Pakdemirli Arıcılık Araştırma Enstitüsüne geçerek buradaki tesislerde incelemelerde bulundu, çalışmalarla ilgili brifing aldı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Pakdemirli, söz konusu enstitünün 10 milyon avro yatırımla gerçek anlamda örnek bir tesis olduğunu ifade etti.

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin son yıllarda arıcılık anlamında çok önemli noktalara geldiğine değinerek ” Arıcılık konusunda Türkiye çok büyük bir ilerleme kaydetti, bal üretiminde 70 bin tonlardan son 10-15 yıl içerisinde 110 bin tona geldik. Gelişmeler son derece iyi. Artan denetimlerimiz ile beraber geçmişteki tağşiş uygulamaları da artık Türkiye’de yok. Bu anlamda Türkiye’nin geldiği nokta iyi” diye konuştu.

“İHRACATIN DAHA DA ARTMASI LAZIM”

Türkiye’nin, bal üretiminde dünyadaki ikinci sırada olduğunu ancak pazarlama konusunda yeterli seviyeye ulaşamadığına dikkat çeken Bakan Pakdemirli, “Bundan sonrasında biz bu işi nasıl pazarlarız? Coğrafi işareti nasıl öne çıkartırız? Yerel ürünleri nasıl öne çıkartırız? Nasıl pazarlamamızı ve ihracatımızı arttırırız konusunda uğraşmamız lazım. Çünkü dünyadaki en büyük ikinci üretici olarak hala istediğimiz anlamda istediğimiz yerde değiliz. Yapmış olduğumuz ihracat, henüz daha 7 bin ton civarında. Dünyada biz bu işten daha fazla pay almalıyız. Ordu ilimiz daha fazla pay almalı çünkü gerçekten hem yapılan çalışmalar itibari ile hem de balın kalitesi ile Ordu çok önemli bir noktada. İnşallah bu yeni dönemde çok değerli başkanımızla birlikte yerel anlamda bazı çalışmalar yürüteceğiz. Arıcılık, bal üretimi daha iyi bir noktada olması için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz” dedi. 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk