• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Türkiye fiyatını tartışırken parayı başkası kazanıyor

Türkiye fiyatını tartışırken parayı başkası kazanıyor

Her sene bu zamanlar fındığın rekoltesi ve fiyatı üzerine fırtınalar kopuyor. Fiyat açıklandıktan sonra bir süre tartışılıyor sonra ertesi sene Haziran’a kadar fındık unutuluyor.  

ABONE OL
06 Ekim 2022 20:47
Türkiye fiyatını tartışırken parayı başkası kazanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her sene bu zamanlar fındığın rekoltesi ve fiyatı üzerine fırtınalar kopuyor. Fiyat açıklandıktan sonra bir süre tartışılıyor sonra ertesi sene Haziran’a kadar fındık unutuluyor.    Kimse fındığın dünyadaki değeri, Türkiye ve dünya için önemi, üretimdeki verimlilik, sürdürülebilirlik, maliyet gibi konulara fazla önem vermiyor.

CUMHURBAŞKANI FİYATI CUMARTESİ ORDU’DA AÇIKLAYACAK

Kafanız yeterince karıştıysa şimdi fiyat konusuna bakabiliriz. Karadeniz’in en önemli tarım ürünü olan fındıkta fiyat konusunda da tahminler, fiyatlar hem dolar bazında hem Türk lirası bazında adeta havada uçuşuyor.

“Fındık fiyatı en az 3 dolar olmalı” diyen de var, 3,5 – 4 dolar hatta 5 dolar diyen de. Türk lirası olarak ise bahisler 48-50 liradan açılıyor ve 85-100 liraya kadar çıkıyor. Kimse fındığın dünyadaki değeri, Türkiye ve dünya için önemi, üretimdeki verimlilik, sürdürülebilirlik, maliyet gibi konulara fazla önem vermiyor. Herkesin kafasında ve istediği bir fiyat var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonu fındık üretim bölgesi Karadeniz’e gidiyor. Cumartesi günü Ordu’da fiyatı açıklayacağını duyurdu. Önceki akşam TRT’de katıldığı televizyon programında fiyatla ilgili bazı ipuçları verdi. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: “Bu hafta sonu Ordu’da fındık fiyatlarını açıklayacağız. Orada da herkesin beklentisi acaba fındık fiyatı ne olacak? Açıklayacağız tabi. Fındığın olduğu yerlerde mevsimi geldi. Dalaverecilere bırakmadan bu açıklamayı yapacağız. Bay Kemal ve hanımefendinin (Meral Akşener’i kastederek) ağzına bakıp açıklama yapmam. Bütün fındık üreticisini asla enflasyona ezdirmeyiz.”

Fındık fiyatı konusunda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bir çalışma yaptı. Tarım ve Orman bakanlığına bakanlık tarafından da Cumhurbaşkanlığına sunuldu. Ama son sözü Cumhurbaşkanı söyleyecek.

Ali Ekber Yıldırım’ın Dünya gazetesinde yayınlanan yazısının tamamını okumak için:

https://www.dunya.com/kose-yazisi/turkiye-findigin-fiyatini-tartisirken-parayi-baskasi-kazaniyor/664618

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk