• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
ÜRETİMİN VE ÜRETİCİNİN YÜZYILI BAŞLIYOR

ÜRETİMİN VE ÜRETİCİNİN YÜZYILI BAŞLIYOR

ABONE OL
08 Haziran 2023 01:23
ÜRETİMİN VE ÜRETİCİNİN YÜZYILI BAŞLIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yazılı bir açıklama yaparak tarım sektöründe önemli değişimlerin başladığını ve Türkiye’nin tarım alanında öncü bir rol üstleneceğini belirtti.

Yumaklı, açıklamasında girdi maliyetlerinin düşürülmesi, verimliliğin artırılması, tarımın dijitalleştirilmesi, yönetimin sadeleştirilmesi, üretim ve üretici odaklı bir yaklaşımın benimsenmesiyle yeni bir tarım döneminin başladığını vurguladı.

Küresel ısınma, pandemi, savaşlar ve doğal afetler gibi faktörlerin tarım sektörünü daha stratejik hale getirdiğine dikkat çeken Bakan Yumaklı, tarımsal üretim ve girdilerdeki değişikliklerin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin yeni üretim normallerini belirleyeceğini ve tarımsal dönüşümün öncüsü olacağını belirten Bakan Yumaklı, Türk çiftçisinin fedakarlığı ve çabalarıyla başarıya ulaşılacağını dile getirdi.

Yumaklı, açıklamasında üreticinin kazanacağını, tüketicinin ise güvenli ve uygun fiyatlı gıdaya erişim sağlayacağını ve Türkiye ile Türkiye’nin dostlarının bu süreçten kazançlı çıkacağını vurguladı.

Bakanlık olarak köklü geçmişleri, 21 yıllık tecrübeleri ve heyecanlarıyla daha güçlü bir şekilde yol aldıklarını belirten Yumaklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve belirlediği hedefler doğrultusunda “Türkiye Yüzyılı Tarım ve Orman Vizyonu”nun hayata geçirileceğini ifade etti.

Ayrıca, üretimin tüm aşamalarında yapısal adımların atılacağını, gübre ve mazot gibi girdilerde dışa bağımlılığı azaltmak için tarihi adımlar atacaklarını ve gıda enflasyonuna neden olan etkenleri ortadan kaldıracaklarını belirten Bakan Yumaklı, gençlerin de bu dönüşüm sürecine aktif katılımını vurgulayarak Türkiye’nin tarım alanında yeni bir çağa gençlerle birlikte adım atacağını ifade etti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk