• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Yeni Tohumlar Tarla Gününde Görücüye Çıktı

Yeni Tohumlar Tarla Gününde Görücüye Çıktı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce (TAGEM) geliştirilen tohumlar tarla günü etkinliği ile halka tanıtıldı.

ABONE OL
23 Haziran 2022 14:41
Yeni Tohumlar Tarla Gününde Görücüye Çıktı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve orman Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) geliştirmiş olduğu tohumları Tarla Gününde vatandaşlara tanıttı. Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün Gölbaşı tesislerinde yapılan etkinliğe Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil de katıldı. Pakdil, tohumculukta araştırma-geliştirmenin önemini vurguladı.


Ankara’nın Gölbaşı, İkizce tesislerinde bulunan Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü TARM’ın araştırma uygulama çiftliğinde yapılan etkinliğe Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil katıldı.

Tesisin araştırma geliştirme faaliyetlerindeki başarısına dikkat çeken Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, burada yapılan çalışmaların Türk tarımını geleceğe hazırladığını söyledi. Geliştirilen tohumların, toprak, su gibi sınırlı kaynakları daha verimli kullanacağını ifade eden Pakdil, “3 kıtanın kesişme noktası olan bu coğrafya tek başına Avrupa’dan daha fazla çeşide sahip. Bunun korunması için yapılan çalışmalar, koruma sağlamak önemli bir husus.” dedi.

Tarla Günü’nde konuşan Ankara Valisi Vasip Şahin de “Valiliğimiz İl Tarım ve Orman Müdürlüğü aracılığı ile üreticilerimizin daha fazla kazanması için gereken çalışmaları sürdürüyor. Tabi verimdeki artışın sağlanması için sertifikalı tohum kullanılmalı. Biz bunu üreticilerimize sürekli tavsiye edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmacılardan TAGEM Genel Müdürü Metin Türker de özel sektörle de araştırma geliştirme çalışmaları yürüttüklerini belirti.

350 TON TOHUMLUK ÜRETİMİ

Enstitüye ait Ankara, Gölbaşı İkizce Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde 6.000 da arazide ıslah edilen çeşitlerin (serin iklim tahılları, yemeklik tane baklagiller, yağ bitkileri ve yem bitkileri) elit ve orijinal kademede tohumluk üretimleri yapılıyor. Sertifikasyon sistemi kapsamında yıllık ortalama 350 ton tohumluk üretimi gerçekleştirilen alanda 137 çeşit geliştirilerek tescil ettirildi.

deneme1 - Ajans Tarım Yeni Tohumlar Tarla Gününde Görücüye Çıktı

GELİŞTİRİLEN ÇEŞİTLER

Enstitü tarafından geliştirilen ve üretimi Orta Anadolu ve Geçit Bölgeleri için elverişli olan çeşitler:

  • Ekmeklik buğday çeşitleri; Bayraktar 2000, Tosunbey, Aytenabla
  • Makarnalık buğday çeşitleri; Kızıltan, Çeşit 1252 ve Eminbey, Mirzabey
  • Arpa çeşitleri; Tarm -92, Aydanhanım, Burakbey, Bozlak, Tosunpaşa, Sayım 40 ve  Zeynelağa
  • Yonca çeşitleri; Bilensoy, Defne,
  • Fiğ çeşitleri; Kansur ve Tarm beyazı,
  • Nohut çeşitleri; Gökçe, Aydoğan, Göktürk, Karlı
  • Mercimek çeşitleri; Ankara Yeşili, Ceren

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk