• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • DİĞER
Yunanistan, bölgenin en önemli tarım merkezlerinden biri olabilir
  • Ajans Tarım
  • Dünya
  • Yunanistan, bölgenin en önemli tarım merkezlerinden biri olabilir

Yunanistan, bölgenin en önemli tarım merkezlerinden biri olabilir

ABONE OL
26 Mayıs 2022 08:40
Yunanistan, bölgenin en önemli tarım merkezlerinden biri olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk-Yunan ilişkilerinin daima iyi olmasını isteyen ve yakınlaşma süreçlerini destekleyen bir insan olarak gelinen son durumu üzüntüyle izliyorum. İki ülke arasında binbir zorlukla yakalanan her ivme maalesef kısa ömürlü oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017’de, 65 yıl sonra bu seviyede gerçekleştirilen ilk Atina ziyareti de gereksiz tartışmalarla gölgelenmişti. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in ABD gezisi ve orada verilen mesajlar, Atina-Ankara arasındaki yumuşama beklentilerine ağır darbe vurdu.

Miçotakis’in, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşme ve ABD Kongresi’ndeki konuşmasının alt metinlerinde hep Türkiye vurgusu vardı. Yunan lideri, ülkesine ve kendisine gösterilen ilgi ve sempatiyi keşke Türkiye karşıtlığını güçlendirecek bir çerçeveye oturtmasaydı. Biden’ın mavi-beyaz kravat takması, kulağa hoş gelen, süslü sözler söylemesi mutlaka konuk heyeti çok mutlu etmiştir.

Ancak Biden, Yunan hayranlığını Yunanistan’ı sıcak hatta sürmek yerine Yunan halkının gerçekten refahı ve mutluluğu için projelere destek vermiş olsaydı. Yunan ekonomisinin, turizm ve denizcilik dışında diğer alanlarda rekabet gücü çok zayıf.
Yunanistan, bölgenin en önemli tarım merkezlerinden biri olabilir, belli alanlarda üniversiteleri ve yeni teknoparklarla öne çıkabilir. ABD bu alandaki projelere destek vermek yerine doğrudan Türkiye ile Yunanistan’ı karşı karşıya getirecek, silahlanma yarışını hızlandıracak yaklaşım içinde.
Yazının Devamını aşağıdaki adresten okuyabilirsiniz
https://www.posta.com.tr/yazarlar/hakan-celik/tarih-bir-firsat-kacirilmis-oldu-2524229

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

rk
rk